Kako stvari stoje, kraj oe decenije će stvoriti veliku gužvu na našem prirodnom satelitu, jer američke, ruske, kineske i evropske svemirske agencije (kao i neke privatne), planiraju dovesti na njegovu površinu bespilotne robotizovane misije. One će služiti za testiranje raketa, landera i druge opreme koja će u dvadesetim godinama ovog veka na Mesec vratiti ljude, te nastojati uspostaviti trajne baze, pre nego što se uputimo ka Marsu.
Ovih dana, u utrku se uključio i Japan, koji je isplanirao sletanje svoje bespilotne letelice za 2019. godinu, mada je kao i ostatak sveta najviše fokusiran na osvajanje Marsa, jer želi testirati svoju tehnologiju landera koja se već neko vreme nalazi u razvoju.
Jedna od zanimljivosti je u tome da će japanska letelica koristiti softver za prepoznavanje lica, koji će biti preuređen za prepoznavanje detalja na Mesečevoj površini, kako bi se moglo izvesti savršeno precizno sletanje. Japanska tehnologija ugrađena na lander, skeniraće površinu Meseca i potom prilagođavati sletanje unutar 100 metara od predviđenog cilja. Prema mišljenju japanskih naučnika, ovo je drastično naprednije od sistema kojima raspolažu SAD, Kina i Rusija.
Uspešno sprovođenje ove misije trebalo bi pomoći japanskoj svemirskoj industriji u zauzimanju značajnog mesta u istraživanju svemira, ali tek trebamo videti kako će se ovaj program razvijati u sledećih nekoliko godina.
Izvor: vidi.hr