Nakon nešto više od godinu dana od kako se NASA-ina letelica MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) nalazi u orbiti oko Marsa, naučnici su analizom njenih podataka došli do otkrića o razlogu zbog kojeg je Mars danas tako hladna, pusta i nepristupačna planeta na kojoj nema guste atmosfere, niti vode na površini.
Ukratko rečeno, MAVEN misija je otkrila da su glavni krivac za nestanak Marsove atmosefere solarni vetrovi, odnosno naelektrisane čestice koje dolaze sa Sunca i udaraju sve planete u Sunčevom sistemu brzinom od 1,6 miliona kilometara na sat.
Kao što možete videti u priloženom videu, mada se po svojem položaju u Sunčevom sistemu, veličini i udaljenosti od Sunca, Mars nalazi u takozvanoj nastanjivoj zoni, što mu pruža teoretske šanse za postojanje guste atmosfere, tečne vode na površini, pa tako i života, crvena planeta nema tu sreću kao Zemlja, pa je od udara solarnog vetra ne štiti magnetsko polje.
Zbog toga su solarni vetrovi neometano udarali u gornje slojeve atmosfere, skidali iz nje jone, te planeti “izgulili” atmosferu, nakon čega je postala takva kakva je danas.
MAVEN je do tog otkrića došao proučavajući čitave regije Marsove atmosfere od najnižih do najviših slojeva, a naučnici navode da takva sudbina teoretski može zadesiti i Zemlju, ali istovremeno kažu da je njeno magnetsko polje toliko dobar štit, da gubitak atmosfere na njoj predstavlja samo zrnce peska u pustinji prema onome što je doživela crvena planeta, pa se takvog scenarija ne trebamo plašiti.
Izvor: vidi.hr