Robotske oči za popravak satelita u dubokom svemiru


Tokom naredne decenije NASA će u svemir lansirati satelite sa skupom opremom koji će služiti za istraživanja tamne materije, egzoplaneta i udaljenih galaksija, neće se nalaziti u nižim orbitama oko Zemlje, već na udaljenostima od milion ili više kilometara.

Obzirom na iskustvo s kvarom i servisiranjem Hubble teleskopa, NASA je svesna da bi skupi projekti poput WFIRST-AFTA “lovca na tamnu materiju” mogli propasti usled kvarova i manjih oštećenja, pa zato razvija projekt servisne svemirske radionice, za koji trenutno testiraju dvorukog američko-kanadskog robota pod nazivom Dextre.

Ali kako bi robot “mehaničar-limar” mogao biti dovoljno efikasan, potrebno ga je opremiti “očima”, koje će operaterima na Zemlji ili na ISS-u omogućiti da vide svaki detalj letelica, solarnih ploča, alata i naučne opreme, kako bi mogli vršiti inspekcije i izvoditi eventualne popravke.

Zato NASA razvija “robotske oči”, odnosno sistem pod nazivom VIPIR (Visual Inspection Poseable Invertebrate Robot), odnosno svojevrsni boreskop opremljen sekundarnom motorizovanom kamerom. Taj će sistem omogućiti inspekcije letelica slično kao što se boreskopi na Zemlji koriste za ispitivanje cevovoda na curenje, unutrašnjost zidova, rezervoara i drugih neosvetljenih prostora.

Zahvaljujući moćnom vidu, VIPER će uveliko pomoći operaterima pri uočavanju anomalija, ispitivanju udara mikrometeorida, i naravno u “tele-popravcima”.

VIPIR će se testirati na ISS-u u RRM sistemu (Robotic Refueling Mission), koji koristi usluge Dextre robota.

Izvor: vidi.hr