Automobil kompanije BYD dolazi s tehnologijom koja omogućava da, dok su vozači izvan vozila, putem daljinskog upravljača upravljaju i parkiraju automobil
Google već duže vremena razvija i testira automobil kojim će u potpunosti upravljati računar, no dolazak ovakvih automobila na tržište ne trebamo očekivati još kojih desetak godina. Za vreme dok Google usavršava svoje automobile i računare u automobilima, kineska kompanija BYD već je predstavila svoj automobil Su Rui kojim možete upravljati – daljinskim upravljačem!
Stigla budućnost: Da li biste seli u ovaj auto?
Iako su opcije korišćenja daljinskog upravljača ograničene, na stranici ovog kineskog proizvođača napominju da će njegovi vlasnici putem daljinskog upravljača moći s određene daljine upaliti automobil, aktivirati grejanje ili klimu pa čak voziti (može ići napred, nazad i može se okrenuti) i parkirati – dakle, ne moraju biti u automobilu dok njime upravljaju.
Trenutno postoje dva velika ograničenja ove tehnologije koja su uvedena zbog sigurnosti – vlasnik mora biti jako blizu automobilu kako bi s njime upravljao daljinskim upravljačem i brzina kretanja automobila kojim se upravlja s daljinskim ograničena je na 2 km/h.
Ako izuzmemo daljinski upravljač, BYD Su Rui klasičan je automobil za pet osoba koji dolazi s motorom sa 154 konjske snage i s kojim se brzina od sto km/h može postići za manje od devet sekundi.
Na stranicama ove kompanije ističu kako će daljinski upravljač ovog automobila biti naročito koristan po lošem vremenu – kada je kiša, vlasnik će moći upaliti automobil iz daljine i dovesti ga pred ulaz, odnosno moći će s daljinskim upaliti grijanje ili klimu kako bi, kada uđe u njega, temperatura bila ugodna. Također, na parkiralištima s malo mesta, vozač će moći ranije izaći iz automobila i s daljinskim ga parkirati na mesto na kojem inače zbog malo prostora ne bi mogao izaći iz automobila.
Na Venture Beatu kažu da bi hakeri mogli uveliko poboljšati performanse ovog automobila pa bi, modificirajući njegov računar, mogli povećati maksimalnu brzinu njegovog kretanja tokom upravljanja daljinskim upravljačem, a mogli bi povećati domet s kojeg automobil reaguje na daljinski.
Automobili bez vozača stižu uskoro!
Naravno, takva bi potencijalna modifikacija donela i brojne opasnosti i sigurnosne rizike jer bi (teoretski) omogućila da npr. neko s udaljenosti od nekoliko stotina metara upravlja s (praznim) automobilom koji juri 60 ili više km/h. Iako bi očekivali da će automobil s ovakvom tehnologijom koštati jako puno, u Kini ga se može nabaviti po cijeni od 10 hiljada dolara za osnovni model, odnosno za malo više od 15 hiljada dolara za jači model.
Izvor: dnevnik.hr