Japanski satelit Hayabusa 2 u lovu na super-asteroid

Put dugačak više od pet milijardi kilometara satelit Hayabusa 2 počeo je još 2014. godine. Veličine je hladnjaka, a vredan je 260 miliona dolara. Hayabusin cilj je uhvatiti i sleteti na asteroid Ryugu, koji je širok 980 metara. Ryugu je asteroid C-tipa, a označen je tako zbog velikih količina molekula ugljenika koje sadrži. Do njega satelit pokreću motori koji stvaraju potisak s ubrzavanjem jona.

– Zbog takvog potiska, Hayabusa 2 kreće se ekstremno brzo, od 30 do 40 kilometara u sekundi – rekao je Francisco Diego sa Univerziteta u Londonu. Kad satelit dođe do asteroida, 2018., tad će u njegovu površinu ispaliti projektil, a na njemu se planira zadržati 18 mjeseci.

– Kad ispali projekt, na asteroidu će se stvoriti krater, a u svemir će se dići oblak materijala od kojeg je napravljen asteroid. Tako bi se prikupili uzorci asteroida te se tad satelit vraća na Zemlju – objasnio je Diego.

Osim ispaljivanja projektila naučnici planiraju na površinu asteroida pustiti mala robotska vozila kako bi još detaljnije mogli proučiti strukturu i hemijski sastav asteroida. Japanski naučnici koji su lansirali satelit tvrde da je unutrašnjost asteroida bila manje izložena vremenskim prilikama i toploti koje vladaju u svemiru.

Nadaju se da će na taj način uspeti odgovoriti na fundamentalna pitanja o svemiru i nastanku života na Zemlji. Iako je misija Hayabusa 2 naišla na mnogobrojne probleme, nedavno su iz Japanske svemirske agencije potvrdili kako je satelit uspešno prošao kraj Zemlje te da je “dobrog zdravlja”. Ući će u ciljanu orbitu, a nakon što obavi misiju, na Zemlju bi trebao krenuti 2020. godine.
Izvor: 24sata.hr