Novi polimer sa svojstvom “pamćenja” oblika može podići 1.000 puta više od sopstvene težine.
Polimeri se obično dele na one koji su snažni i one koji su elastični, ali naučnici Unviverziteta Rochester proizveli su jedan polimerski materijal koji je i jedno i drugo.
Ukratko rečeno, traka tog materijala može se rastegnuti i oblikovati u bilo koji oblik, a kada joj dodate malo toplote povlači se natrag i to snagom koja joj omogućuje povlačenje tereta 1.000 puta težeg od sopstvene težine.
Materijal poseduje zadani (“defaultni”) oblik kojeg pamti uprkos uvijanju i rastezanju, pa ga zato nazivaju polimerom sa memorisanjem oblika (shape-memory polymer).
Polimer su razvili naučnik Mitch Anthamatten i njegov student Yuan Meng, upravljanjem kristalizacijom koja se pojavljuje kada se materijal greje ili hladi.
Kada se materijal rastegne, dugi lanci polimera su deformisani u strukturisane segmente molekula pod nazivom kristaliti. To materijal fiksira u oblik u koji ste ga istegli, po čemu se razlikuje od recimo plastike koja se nakon deformisanja više ne vraća u prvobitini oblik.
Glavni trik ovoga leži u funkcijama koje omogućuju da se pri zagrejavanju, mreža kristalita raspada, a polimeri vraćaju svoj stabilan permanentni oblik. Što se više rasteže, formira se više kristalita, te se skladišti sve više energije.
Novi polimer je trenutno “namešten” da odgovara na temperature od nekih 35 stepena C, što je samo malo ispod temperature ljudskog tela, pa u priloženom videu možete videti kako se vraća u prvobitno stanje nakon što ga Anthamatten dodirne svojim prstom.
Izvor: vidi.hr