Korišćenje CO2 za čistu energiju

Naučnici koji se bave istraživanjima vezanim uz čiste energije već duže su vreme suočeni sa dva velika problema. Prvi je kako skladištiti sunčevu energiju za kasnije korišćenje, a drugi šta napraviti sa ugljendioksidom koji je “zarobljen” u velikim elektranama na ugalj.

Naučnici General Electrica (GE), mogli bi rešiti te stvari na taj način da pretvore CO2 u ogromnu bateriju koja bi čuvala višak energije. Ideja se sastoji od toga da se korišćenjem koncentrisane sunčeve energije pomoću ogledala prikupi toplotna energija i skladišti u rastvor rastopljene soli. Istovremeno se koristi višak energije iz mreže kako bi se ohladio bazen sa tečnim CO2 koji postaje suvi led.

Tokom generisanja energije, so otpušta toplotu kako bi se raspršila na hladni CO2 u superkritični fluid, odnosno stanje materije između čvrstog i tečnosti. Taj superkritični fluid će prolaziti kroz inovativnu CO2 turbinu koju nazivaju “sunrotor”, koja se zasniva na dizajnu parne turbine General Electrica.

Mada je turbina toliko mala da je možete staviti na policu ormara, u stanju je generisati 100 megavata “brzog elektriciteta” po instaliranoj jedinici, što je prema rečima GE-a dovoljno energije za potrebe 100.000 domaćinstva.

Ovaj dizajn takođe može iskoristiti otpadnu toplotu iz elektrana na gas, čime bi ih učinio još efikasnijim. Inženjer GE-a Stephen Sanborn smatra da bi ovaj sistem mogao udvostručiti dobijenu energiju, te smanjiti troškove sa 250 dolara po megavatsatu na 100 dolara.

“Ovo je jeftino iz tog razloga što zapravo ne proizvodite energiju, već je uzimate od energije sunca ili izduva turbine, te je skladištite i transferujete”, kaže Sanborn, te navodi da bi sistem mogao vraćati do 69 posto skladištene energije u električnu mrežu, što je za više od 61 posto efikasnije od postojećih gasnih sistema.

Mada je sistem vrlo kompleksan, te zahteva veliku stručnost u smrzavanju, transferu toplote, skladištenju energije i hemijskom inženjerstvu, GE kaže da već poseduje najbolje stručnjake unutar kompanije.

Kratkoročno gledano, ova tehnologija bi mogla učiniti gasne elektrane između 25 i 50 posto efikasnijim iskorišćavanjem otpadne toplote, što bi ujedno redukovalo i emisije CO2 u atmosferu. Sanborn smatra da bi se sistem za skladištenje energije mogao staviti u komercijalnu primenu kroz 10 godina.

“Mi ovde ne govorimo o baterijama za automobile. Rezultat je sistem visoko efikasne obnovljive energije visokih performansi koji će znatno smanjiti korišćenje fosilnih goriva”.

 

Izvor: vidi.hr