Nova studija ukazuje na to da je broj dinosaurusa bio u opadanju i 50 miliona godina pre nego ih je dokrajčio udar asteroida. Ova procena dodatno će podstaknuti raspravu oko toga kako su se dinosaurusi kotirali na Zemlji pre 66 miliona godina kad je u planetu udario ogroman asteroid, prenosi BBC .
Naučnici smatraju kako je broj dinosaurusa bio u dugotrajnom opadanju jer se nisu mogli prilagoditi promenama kroz koje je prolazila Zemlja.
Stručnjaci su analizirali fosilne ostatke dinosaurusa otkad su se prvi put pojavili pre 231 miliona godina sve do trenutka kad su izumrli. Njihov razvoj bio je eksplozivan, ali stvari su počele usporavati pre 160 miliona godina, dok je njihov broj počeo opadati pre 120 miliona godina.
Paleontolog Manabu Sakamoto sa Univerziteta u Readingu kaže da nisu očekivali ovakve rezultate.
– Iako ih je asteroid izbrisao, 50 miliona godina ranije bili su na putu za propast – rekao je Sakamoto za BBC. Dodaje kako je sauropodima broj opadao najbrže, dok je teropodima, u koje spada i T.rex, broj opadao nešto sporije.
Evolucijski biolog Chris Venditti koji je radio na studiji dodao je kako ih je 50 miliona godina dugi pad učinio još podložnijima prirodnoj katastrofi koja je usledila udarom asteroida. Zbog čega je uopšte došlo do tog pada? Jedna od mogućnosti je da se nisu mogli prilagoditi okolini koja se menjala. Kad su se pojavili dinosaurusi, uslovi za njih su bili idealni od polova do ekvatora. Kako se planeta dodatno ohladila, pojavili su se novi evolucijski pritisci, a razvijali su se sisari. Nova studija sugeriše upravo da bi sisari verovatno prevladali i da nije asteroid pogodio u planetu.
Izvor: 24sata.hr