U sklopu nedavnog testiranja ESA-inog Sentinel-1B satelita iz Evropske svemirske luke Kourou u Francuskoj Gvajani, Soyuz letelica je u orbitu Zemlje dovela i francuski mikroskop-satelit čija je uloga testiranje fundamentalnog zakona fizike, načina na koji objekti padaju pod uticajem gravitacije nezavisno od svoje mase i sastava.
Poznato kao načelo ekvivalencije, koje je prvi spomenuo i proučavao Galileo još u 16 veku, to je ujedno i osnovno načelo Einsteinove opšte teorije relativnosti .
Tokom brojnih testiranja na Zemlji, eksperimenti su pokazali da načelo ekvivalencije drži vodu u odnosu jedan prema trilion, ali zbog seizmičkih aktivnosti i drugih perturbacija, u laboratoriji na Zemlji nije moguće izvesti strože testove.
Svemir nudi drugačije rešenje unapređivanjem tačnosti postavljanjem dva objekta u slobodni pad oko planete, pa bi nedavno lansirani mikroskop-satelit trebao povećati tačnost za faktor 100, što bi naučnicima omogućilo testiranje opšte teorije relativnosti na znatno većem nivou.
U srcu satelita nalaze se dva para cilindara. Svaki cilindar iz jednog para je napravljen od istog materijala, legure teških metala platine i rodijuma, dok se u drugom paru spoljni cilindar sastoji od legure lakih metala, titanijuma, aluminijuma i vanadijuma.
Mikroskop orbitira oko Zemljinog gravitacijskog privlačenja, a prema načelu ekvivalencije sva četiri cilindra bi trebala osećati isto delovanje sile bez obzira na gustinu materijala, te se kretati u istoj orbiti.
Ukoliko bi pak eksperiment izmerio sićušne razlike u načinu kretanja cilindara, to bi ukazalo na rušenje načela, pa bi se morala napraviti revizija postojeće teorije gravitacije.
Izvor: vidi.hr