Veštačka DNK za skladištenje podataka

Nedavno smo imali priliku saznati da su naučnici Univerziteta u Washingtonu i njihove kolege iz Microsoft Researcha objavili naučni rad u kome opisuju kako su prvi put uspešno došli u mogućnost skladištenja digitalnih fotografija u DNK. Time su stvoreni osnovni preduslovi za praktičnu primenu tehnologije skladištenja podataka u DNK, koja se eksperimentalno razvija već dugi niz godina.

Samo nekoliko nedelja nakon te objave, stiže informacija od strane startup firme iz San Francisca Twist Bioscience, koja se pohvalila da je Microsoft od nje kupio 10 miliona dugih lanaca oligonukleotida za potrebe skladištenja digitalnih podataka.

Drugim rečima, Microsoft se ozbiljno sprema tehnologiju DNK skladištenja iskoristiti za skladištenje podataka, koji bi se na taj način teoretski mogli čuvati stotine i hiljade godina.

Firma Twist Bioscience, koja se bavi visoko kvalitetnim sintetiziranjem DNK baziranoj na silicijumu, u svojem medijskom saopštenju kaže da je nakon inicijalne testne faze demonstrirala Microsoftu mogućnost enkodiranja i povrata originalnih podataka sa uspešnošću od 100 posto iz svoje veštačke DNK.

Kako ne biste pomislili da je došlo vreme da svoje tvrde diskove i memorijske kartice pobacate u smeće, firma navodi da se još uvek nalazi godinama udaljena od primene u komercijalnim proizvodima. Bez obzira na to, imamo osećaj da će se Microsoft potruditi da je što pre dovede na tržište, pa smo sigurni da ćemo sve češće dobivati nove informacije o novoj vrsti DNK skladištenja.

 

Izvor: vidi.hr