Veštačka fotosinteza bolja od prirodne

Naučnici širom sveta već duže vreme proučavaju fotosinetezu biljaka sa ciljem da taj proces pretvore u sisteme za prikupljanje i konvertovanje sunčeve energije koji će biti znatno efikasniji od postojećih solarnih ćelija i ploča.

Naučnici Harvarda nedavno su predstavili svoja najnovija istraživanja na tom području, pa u naučnom radu objavljenom u publikaciji Science, objašnjavaju svoj biosintetički sistem "cepanja vode" (hidrolize), koji je po redukciji ugljendioksida efikasniji od prirodne fotosinteze.

Njihova tehnologija se bazira na posudi punoj bakterija pod nazivom Ralstonia eutropha, kobaltnom sistemu za hidrolizu, te paru elektroda,

Bakterije Ralstonia eutropha su inače poznate po svojstvu pretvaranja molekula ugljenika iz šećera u polimer, a prethodna istraživanja su već pokazala da se bioinženjeringom mogu modifikovati do te mere da budu u stanju pretvoriti ugljenik u izobutanol, alkohol koji može zameniti benzin, ili služiti za mešanje sa njime, te se koristiti u vozilima kao biogorivo.

Kada se kroz sličan sistem koji su razvili naučnici Harvarda sprovede elektricitet, elektrode pretvaraju vodu u vodonik koji se može koristiti za gorivo ili izradu materijala baziranih na ugljeniku. Mada je ovaj sistem u konvertovanju energije efikasniji samo 10 posto, naučnici kažu da je to više od 8 posto koliko su u stanju generisati prave biljke.

U sledećim istraživanjima naučnici će nastojati pronaći način kako ovu tehnologiju omogućiti za praktičnu primenu, pri čemu će prvo pokušati iznaći način za povezivanje sistema sa solarnim ćelijama.

Pored toga, obzirom da je sistem različito efikasan na raznim temperaturama, moraće se otkriti u kojim klimatskim područjima bi ga bilo najbolje implementirati, kako bi se određenim regijama na Zemlji omogućilo dobijanje i skladištenje besplatne i zdrave energije iz obnovljivih izvora.

 

Izvor: vidi.hr