Bolje je bateriju telefona napuniti više puta tokom dana

Jedan od najvećih problema velikog broja korisnika pametnih telefona je baterija i danas možemo biti sretni ako baterija izdrži celi dan konstantnog surfanja, slanja mailova i poruka, pregledavanja videozapisa, slušanja pesama, fotografisanja itd. Kako bi novi dan dočekali sa baterijom na 100 posto, veliki broj ljudi ostavlja ga na punjenju tokom cele noći, a na internetu možemo pročitati brojne 'mitove' i kontradiktorne savete korisnika i stručnjaka vezanih uz štetnost punjenja baterije tokom noći.

Većina njih ipak se slaže kako punjenje telefona tokom cele noći bi trebalo previše naštetiti kapacitetu baterije, jer jednom kada njen kapacitet dosegne 100 posto, punjenje prestaje, iako je telefon i dalje povezan sa punjačem. Ali, kako je to novinarima Digital Trendsa objasnila Shane Broesky iz kompanije Farbe Technik koja proizvodi dodatke za punjenje mobilnih uređaja, do problema sa baterijom može doći u slučaju povišene temperature koja može smanjiti njen kapacitet i skratiti ciklus baterije. Zbog toga ona savetuje da, ako ostavljate mobilni na punjenju preko noći, skinete zaštitu masku telefona jer u nekim slučajevima ona može sprečiti širenje toplote, što dovodi do zagrejavanja baterije. Dodala je i kako je litijum-jonske baterije pametnih telefona najbolje držati napunjenima između 50 i 80 posto te da je za bateriju telefona korisnije puniti je nekoliko puta po danu, nego da je jednom dnevno celu napunimo do punog kapaciteta.

Ostavljanjem punjača u strujnoj utičnici troši se i energija – iako nije reč o velikoj potrošnji i uštede po domaćinstvu neće biti velike, danas se u jednom domaćinstvu sa više članova tokom noći mogu puniti 4-5 telefona, pametni satovi, tableti i drugi gadgeti te udruženja za zaštitu potrošača savetuju korisnike da je bolje napuniti svoje uređaje pre spavanja i preko noći ih ostaviti na avionskom modu na kojem je potrošnja minimalna, nego ih sve ostaviti priključene tokom cele noći. 

 

Izvor: dnevnik.hr