Pametni telefoni kao detektori laži

Startup kompanija NuraLogix iz kanadskog Toronta odlučila je pokušati pametne telefone iskoristiti za otkrivanje laži. Ako se zna da je, barem prema navodima iz ove firme, čak 90% ljudskih emocija nevidljivo, onda je sasvim jasno da tehnologija mora kompenzovati ono što ljudske perceptivne mogućnosti ne mogu. I do sada su razvijeni mnogi uređaji, vrlo sofisticirani i precizni, koje poznajemo pod zajedničkim nazivom detektori laži. Ali, oni se uglavnom primenjuju u profesionalne firme, većinom za otkrivanje zločinaca, ali NuraLogix namerava napraviti detektor laži koji će koristiti "široke narodne mase", odnosno svi oni koji će imati odgovarajući smartphone na koji će se moći instalirati aplikacija.

Idejni začetnik projekta, naučnik neurolog Kang Lee pojašnjava kako će se u njihovom detektoru laži koristiti fotografije lica snimljene pametnim telefonima. Poseban softver će obraditi fotografije i otkriti promene na boji kože, što je, prema rečima Leeja, vrlo pouzdan marker za detekciju govori li neko istinu ili laže. Iako, Lee otvoreno priznaje kako u ovom trenutku njihova aplikacija ili bolje rečeno metoda, ne bi prošla strogi proces verifikacije za korišćenje kao pravosudni poligraf. Sa druge strane, ovakav detektor laži se koristi, tvrdi Lee "neinvazivno, jednostavno, na daljinu, čak i potpuno tajno", što omogućuje primenu u svakodnevnom životu. Tvorci aplikacije kažu kako se može koristiti u školama, na prvom sastanku, poslovnim sastancima…

Ipak, trebaće proći dugačak put do svakodnevne primene. "U narednih godinu dana sasvim sigurno ćemo imati pred sobom nešto sofisticirano i konkretno. Ali, za aplikaciju koja će se koristiti na mobilnima moraćemo svi zajedno pričekati još nekoliko godina", rekao je Kang Lee.

 

Izvor: dnevnik.hr