Novi hidrogel za veštačku kožu

Hidrogelovi su polimerski materijali nalik želatinu koji se većim delom sastoje od vode.

Glavni problem za njihovu širu primenu je činjenica da se isušuju, čime gube svojstvo elastičnosti, pa zato imaju prilično ograničeni rok trajanja.

Inženjeri MIT-a su otkrili način kako sprečiti da se hidrogelovi isušuju, a ta bi metoda mogla dovesti do dugotrajnih kontaktnih sočiva, rastezljivih mikrofluidnih uređaja, rastezljive bioelektronike, pa čak i veštačke kože.

Njihova metoda se zasniva na spajanju hidrogelova sa elastomerima, odnosno elastičnim polimerima poput gume i silikona koji su rastezljivi poput hidrogelova, ali nepropusni za vodu, kao što možete videti u priloženom videu.

Prekrivanjem hidrogelova tankim slojem elastomera stvara se barijera koja održava hidrogel vlažnim, savitljivim i čvrstim.

Inženjeri kažu da su inspiraciju za dizajn novog materijala dobili od ljudske kože koja se sastoji od sloja spoljnog epidermisa spojenog na donji sloj dermisa. Epidermis se ponaša kao štit koji čuva dermis i njegovu mrežu živaca i kapilara, kao i ostale mišiće i organe tela od isušivanja.

Obzirom da su uspeli postići vrlo sličnu stvar sa svojim hibridnim materijalom, inženjerima se sada nude mogućnosti primene na raznim poljima, koja uključuju savitljivu bioelektroniku, "nalepnice" za dostavu lekova, kontaktna sočiva dugog trajanja, kao i veštačku kožu, pa su već razvili i metodu za ugrađivanje sićušnih kanala u materijal, nalik na krvne sudove.

Pored toga, u njega su ugradili i kompleksne sklopove koji imitiraju živčane mreže. 

Inženjeri navode da bi njihov rad mogao dovesti do funkcionalne veštačke kože, ali i do robota sa vrlo savitljivom mekanom kožom koja bi mogla imati biološke funkcije.

 

 

Izvor: vidi.hr