Chemputer – hemijski replikator za izradu dronova

Inženjeri i naučnici poznate aeronautičke i vojne firme BAE Systems, u saradnji sa kolegama sa Univerziteta u Glasgowu, uoči ovogodišnjeg Farnborough International Airshowa predstavili su svoju viziju proizvodnje bespilotnih letelica i drugih vojnih mašina u budućnosti.

Njihov koncept uključuje proizvodni pogon koji nazivaju Chemputer, koji deluje poput neke vrste ogromnog 3D printera, te koristi napredne hemijske procese za izradu letelica i kompleksnih elektronskih sistema, pri čemu kreće od "rasta" na molekularnom nivou,  kao što možete videti u priloenom videu.

BAE Systems navodi da bi ova britanska tehnologija mogla koristiti materijale prihvatljive po okolinu, te omogućiti serijsku proizvodnju manjih vojnih bespilotnih letelica, koje bi se mogle proizvoditi vrlo brzo i upućivati u operacije gde i kada god za njima postoji potreba, a isti sistem bi se koristio i za izradu multifunkcijskih delova za velike avione sa posadom.

Mada je ovaj koncept još jako daleko od realizacije, profesor Lee Cronin sa Univerziteta u Glasgowu, koji je ujedno i osnivač Cronin Group PLC firme koja razvija Chemputer navodi: "Ovo je vrlo uzbudljivo vreme u razvoju hemije, jer se stvaraju preduslovi za digitalizaciju sintetičke i materijalne hemije, a u nekom trenutku u budućnosti ćemo u mašini moći  proizvoditi kompleksne objekte od samog početka, uz minimalnu ljudsku intervenciju".

Cronin takođe kaže da je izrada malih aviona vrlo veliki izazov, ali  uveren je da će kreativno razmišljanje i konvergentne digitalne tehnologije dovesti do digitalnog programiranja kompleksnih hemijskih i materijalnih sistema. 

Mi ovo vidimo kao neku vrstu velikog replikatora po uzoru na Star Trek, koji umesto subatomskih čestica koristi hemijske procese, a kada ćemo videti prvi avion koji će iz njega izleteti zasad nije poznato.

 

 

Izvor: vidi.hr