Kada niste sigurni da li vas neko laže, a što je gotovo svakodnevna situacija, postoje znakovi koji upućuju na to sa kime imate posla. Na njih je ukazao nekadašnji agent FBI-ja Jack Schafer u knjizi The Like Switch koja je objavljena još 2015. godine i iz koje mediji često pozajme poneki savet.
1. Zaobilaženje direktnog odgovora
Postavljajte pitanja tako da se na njih treba odgovoriti na najjednostavniji mogući način, sa da ili ne. Onaj ko vas laže, često će pribegavati sivoj zoni i tražiti drugi izraz, odnosno ulaziti u jezične vratolomije.
Dođe li do takve situacije, postavite isto pitanje ponovo. Ne dobijete li opet jednostavan odgovor, "da" ili "ne", imate svako pravo početi sumnjati.
2. "Pa"
Onaj ko već unapred zna da vam neće dati odgovor koji želite čuti, u smislu da vam ne želi reći istinu, vrlo često nesvesno počinje odgovor uz veznik "pa"!
3. "Zašto da ti verujem na reč?"
Upitate li nekoga u čije reči sumnjate trebate li mu verovati, onaj koji vam govori istinu će često biti direktan pri odgovoru.
"Jer ti govorim istinu" je rečenica koju želite čuti, dok lažljivci često pribegavaju drugačijim formulacijama. Primer "jer sam iskrena osoba," "ne moraš mi verovati ako ne želiš" ili "nemam razloga lagati", su izrazi koji upućuju na to da sagovornik manipuliše.
Izvor: dnevnik.hr