Proizvodnja neiscrpne zdrave energije na pogon osmoze

Ušće neke reke u more je mesto gde se slatka voda meša sa morskom, te bi se reklo da ne predstavlja ništa posebno. Ali međunarodni tim naučnika među kojima se nalazi i hrvatska naučnica, fizičarka dr. Aleksandra Radenović, smatra da je to idealni izvor velikih količina električne energije.

Zamislite jedan bazen podeljen na dva dela, u kojem je jedan deo ispunjen slatkom, a drugi morskom vodom, a između njih se nalazi polupropusna membrana. Molekule iz bazena sa slatkom vodom se probijaju kroz membranu (membrana propusna na rastvarač, ali ne i na rastvorenu materiju), kako bi razredile slanu vodu, a taj se proces naziva osmoza.

Pri difuziji molekula rastvarača kroz membranu dolazi do porasta nivoa tečnosti na jednoj strani membrane i smanjenja nivoa tečnosti na drugoj strani. Porast nivoa tečnosti na jednoj strani stvara hidrostatski pritisak koji se suprotstavlja osmozi tj. osmotskom pritisku koji deluje na membranu. To znači da se u trenutku dok molekule prolaze kroz membranu, nivo vode na slanoj strani povećava, što može stvoriti energiju za pokretanje turbine koja pokreće generator struje.

Mada je ovo poznato već duže vreme, osmoza se do sada nije koristila za dobijanje struje izvan laboratorija, jer je osmotski pritisak stvarao premalo energije da bi se mogao koristiti u praktičnoj primeni.

Naučnici iz SAD-a i švajcarskog EPFL-a (École polytechnique fédérale de Lausanne), među kojima se nalazi i dr. Aleksandra Radenović, uspeli su izraditi novi generator na osmozu koji znatno nadmašuje sve dosadašnje. Njihov sistem u jednoj strani tanka sadržava više koncentracije jona morske vode u odnosu na drugi deo. Membrana debljine od jedva tri atoma sadrži samo jedan otvor kroz koji prolaze samo joni sa pozitivnim naelektrisanjem, dok obe strane spaja elektroda. Kada se pozitivni joni istiskuju kroz membranu, njihovi elektroni prolaze kroz elektrodu stvarajući struju.  

Glavna stvar u ovoj tehnologiji leži u ultratankoj membrani i njenom mikroskopskom otvoru, zahvaljujući čemu je moguće dobiti moćan generator energije.

Princip rada generatora zdrave obnovljive energije koji radi na pogon osmoze možete videti u priloženom videu.

Naučnici kažu da bi veće membrane sa bezbroj otvora mogle omogućiti generisanje velikih količina energije, pa bi na primer membrana veličine samo jednog kvadratnog metra mogla generisati 1 megavat struje, što je dovoljno za napajanje otprilike 750 domova.

Ova bi se tehnologija mogla postaviti na ušća reka gde se susreću slatka i morska voda, a za razliku od vetroturbina ili solarnih ploča, energija bi se mogla generisati 24 sata na dan, što donosi potencijal za napajanje čitavih gradova.

 

 

Izvor: vidi.hr