Naučnici Univerziteta Penn State proizveli su specijalni premaz za tretiranje tekstila poput pamuka, vune i svile, koji će jednog dana omogućiti "samokrpljenje", štititi poljoprivrednike od organofosfatnih pesticida, vojnike od biološkog oružja, radnike od toksičnih hemikalija.
Procedura tretiranja tkanina je relativno jednostavna. Tekstil se umače u više tečnosti kako bi se stvorili slojevi materijala koji formira "samopopravljajući" polielektrolitički prekrivač.
"Prekrivač se izrađuje uz nisku cenu troškova u ambijentalnim uslovima u sigurnim tečenostima poput vode, i može se jednostavno skalirati", pišu naučnici u svojoj studiji objavljenoj u publikaciji ACS Applied Materials & Interfaces.
"Polielektrolitički prekrivači su napravljeni od pozitivno i negativno naelektrisanih polimera, odnosno u ovom slučaju polimera kakvi se nalaze u proteinima čeljusti hobotnica", navode naučnici.
Tokom postavljanja slojeva, enzimi se mogu inkorporisati u prekrivač, a naučnici su koristili ureazu, enzim koji razlaže ureju u amonijak i ugljen dioksid, ali u komercijalnoj upotrebi bi se mogli koristiti enzimi koji odgovaraju hemikaliji koja je ciljana.
"Ako želite enzime za biološke i hemijske učinke, možete koristiti enkapsulirani enzim sa samolečećim svojstvima koji degradira toksin pre nego stupi u dodir sa kožom", kažu naučnici i navode da su prekrivači tanji od veličine mikrona, što ih čini neprimetnim na svakodnevnoj odeći, ali bez obzira na to mogu znatno povećati čvrstoću materijala.
Izvor: vidi.hr