Ruski naučnici iz centra Detonacionnye ŽRD objavili su da su prvi u svetu uspešno testirali takozvani pulsno-detonacijski raketni motor (PDRE) na čisto gorivo koji funkcioniše po principu detonacijskog izgaranja, za koji veruju da će jednog dana znatno unaprediti svemirska putovanja.
Zbog izrazito velikih skokova u temperaturi i kinetičkoj energiji detonacijsko se izgaranje već duže vreme smatra logičnim naslednikom konvencionalnog deflagracijskog izgaranja koje se koristi u današnjim raketnim motorima, a ruski naučnici priznaju da je njihova tehnologija razvijena iz prethodnih eksperimenata, među kojima je i jedan američki projekat iz 2008. godine, tokom kojeg je PDRE motor umesto u raketu bio ugrađen u avion, ali nakon tog testa US Air Force Research Laboratory je prekinuo dalji razvoj i "garažirao" avion u Nacionalni muzej američkih vazdušnih snaga.
Rusi kažu da su sada uspešno konstruisali i testirali prvi demonstracijski PDRE raketni motor koji koristi kombinaciju kiseonika i kerozina, što je po njima "čisto gorivo, a u akciji ga možete videti u priloženom videu.
Prema njihovom mišljenju postojeći motori na tečno gorivo kakve koriste današnje rakete za let u svemir došle su do maksimuma svojih mogućnosti, dok će za razliku od njih PDRE koji koristi termodinamičku efikasnost omogućiti letelicama performanse koje su do sada bile nezamislive.
Pored toga, ovaj bi pogon trebao rezultirati i mogućnošću prevoza više korisnog tereta u svemir, kao i sniziti cene lansiranja letelica u orbitu.
Vođa projekta Boris Satovsky kaže da mnoge vodeće zemlje rade na razvoju detonacijskih motora, ali ni jedna od njih nije postigla tako ozbiljne rezultate kao Rusija.
Valja reći da je ideja o PDRE motorima nastala još sredinom prošlog vega od strane sovjetskih naučnika, pa su se Rusi sada odlučili potruditi da ovo postane njihov nacionalni projekt koji će tehnologiju vratiti tamo gde je nastala i učiniti Rusijom predvodnikom u razvoju raketa za let u svemir nove generacije.
Naučnici su za sada oprezni u izjavama te ne žele reći kada bi se neka raketa sa njihovim pogonom mogla uputiti u svemir, jer je pre toga potrebno sprovesti brojne testove i izraditi nekoliko novih demonstracijskih motora.
Izvor: vidi.hr