Do sada smo već imali priliku videti dronove helikoptere i dronove sa fiksiranim krilima, a sada imamo priliku videti i jednog hibrida koji je napravljen prilično drugačije u odnosu na sve dosadašnje.
Naučnici Tehničkog univerziteta TU Delft su uz potporu poznatog proizvođača dronova Parrota izradili DelftAcopter, hibrid aviona i helikoptera koji dolazi sa dizajnom dvokrilca i jednim glavnim rotorom u sredini, dok su dva mala rotora na vrhovima krila zadužena za održavanje smera i pomoć pri tranziciji iz vertikalnog u horizontalni let, kao što možete videti u priloženom videu.
Po tom sistemu dron se razlikuje od svih quadcopter ili octacopter dronova, kao i od bespilotnih dronova aviona, a TU Delft kaže da je najveća inovacija u njemu što je dizajniran na neverovatno jednostavan način kojeg se do sada još niko nije dosetio.
Kada se nakon vertikalnog uzletanja dron prebaci u mod aviona, može postići brzinu od 100 km/h, a dodatna prednost mu je mogućnost potpuno autonomnog leta, što uključuje uzletanje i sletanje, te autonomnu tranziciju iz horizontalnog u vertikalni let (i obrnuto). Sve informacije potrebne za autonomni let dronu osiguravaju 10DOF IMU senzor pokreta, GPS i Pitot-cev koja služi za merenje brzine, i "računarski vid", odnosno algoritam koji prema slici sa kamere može sam izabrati najbolje mesto za sletanje.
Prototip letelice je u stanju leteti 60 km sa jednim punjenjem baterija, što je puno naprednije od recimo DJI-evog Phantoma 4, koji može ostati u vazduhu najviše 28 minuta i leteti maksimalnom brzinom od 72 km/h.
TU Delft već ima jasnu namenu za svog drona, pa smatraju da će naći primenu u hitnim službama i timovima koji vode akcije potrage i spašavanja. Pre svega ga vide u ulozi dostavljača koji će prevoziti lekove na teško dostupne lokacije.
Izvor: vidi.hr