Kako bi roboti jednog dana mogli ličiti androidima iz SF serija poput Westworlda, naučnici se trude razviti jeftine veštačke mišiće, ali svi pokušaji do sada su se pokazali preskupim (poput ugljeničnih nanocevi) ili neefikasni za primenu izvan laboratorijskih uslova (legure sa svojstvom menjanja oblika).
Naučnici MIT-a veruju da su doskočili tom problemu, pa su u publikaciji Advanced Materials objavili naučni rad u kojem opisuju način na koji se za izradu veštačkih mišića mogu koristiti jeftina najlonska vlakna koja su neznatno promenili na taj način da su u preseku zamenili oblik iz okruglog u četvrtasti.
Glavna stvar zbog koje je najlon idealan za te potrebe leži u njegovom svojstvu da se pri zagrejavanju skuplja u dužini i širi u promeru što ga čini idealnim za linearno kretanje poput podizanja tereta ravno prema gore, kao što objašnjavaju u priloženom videu.
Naučnici su zagrejali samo jednu stranu vlakna, što je rezultiralo brzim kontrakcijama u odnosu na nezagrejanu stranu, što je čitav "flaks" nateralo na savijanje. Kao izvor toplote se može koristiti mnoštvo stvari, uključujući električni otpor, lasere, pa sve do hemijskih reakcija. Vlakna su iznenađujuće otporna, te mogu izdržati 100.000 ciklusa takvog tretiranja, a mogu se skupljati do 17 puta u sekundi.
Ova metoda bi osim u mišićima robota mogla biti primenjena na brojne industrijske i komercijalne aplikacije, uključujući avione, automobile, pa čak i odeću koja se precizno prilagođava obliku tela, a pored toga tehnologija bi se mogla naći u kateterima za insulinske pumpe koji se sami prilagođavaju.
Za sada još nije poznato kada bi ova tehnologija mogla izaći iz laboratorija MIT-a, odnosno kada bi se iz njih mogao išetati neki robot sa najlonskim mišićima.
Izvor: vidi.hr