Dron bez baterija na bežični pogon

Pre više od 100 godina Nikola Tesla je predvideo budućnost u kojoj će naši domovi, ali i automobili, vozovi, brodovi i avioni biti napajani besplatnom bežičnom energijom. U današnje doba bežični prenos energije je postao stvarnost, mada smo još uvek relativno daleko od Tesline vizije u kojoj će avioni tokom leta biti napajani strujom sa repetitorskih tornjeva na zemlji, kao što danas funkcioniše prenos radio talasa koji spajaju vaše pametne telefone sa čitavim svetom.

Današnji tržišno dostupni sistemi za bežični prenos energije najčešće dolaze u obliku indukcijskih punjača koji omogućuju da pametne telefone punimo bez kabla, ali oni funkcionišu na vrlo malim udaljenostima, jer su gubici u prenosu energije jako veliki čim odmaknemo svoj uređaj za koji centimetar dalje od baze punjača.

Naučnici Imperial Koledža u Londonu predstavili su sistem za bežični prenos energije koji je znatno efikasniji od svih postojećih, a kako bi ga najbolje demonstrirali njime su opremili malu dron letelicu bez baterije, a ona je letela na direktni pogon bežične energije, kao što možete videti u priloženom videu.

Sistem funkcioniše prema osnovnoj Teslinoj zamisli, što znači da se na dronu nalazi antena, a na zemlji je predajnik izrađen od pločice sklopa koji je spojen na elektroniku i izvor energije te stvara magnetsko polje. Elektronika drona je kalibrirana na frekvenciju tog magnetskog polja, u kojem tokom leta indukuje naizmeničnu struju u anteni, a potom je efikasno konvertuje u jednosmernu koja služi za pogon motora.

Naučnici kažu da je njihova tehnologija još uvek u ranoj fazi, pa dron može leteti na visini od samo desetak centimetara iznad izvora magnetskog polja, ali veruju da bi se jednog dana mogla komercijalizovati i koristiti u dronovima, senzorima, medicinskoj elektronici, a vide je čak i u interplanetarnim misijama.

Kao primer navode mogućnost napajanja opreme na Marsu pomoću dronova, što bi značajno produžilo trajanje misija.

U sledećoj fazi naučnici planiraju saradnju sa industrijskim partnerima koji će im pomoći u dovođenju ove tehnologije na tržište.

 

 

Izvor: vidi.hr