Amerikanci uvode praćenje učenika pomoću čipova

Srednje škole "John Jay" i "Anson Jones" u gradu San Antoniu u američkoj saveznoj državi Teksas odlučile su da svoje učenike obavežu da ubuduće nose identifikacione kartice sa RFID čipovima u cilju boljeg praćenja prisustva na nastavi i njihove lokacije dok se nalaze u školskom kompleksu. Stvar može funkcionisati zahvaljujući tome što učenici moraju nositi indentifikacione kartice dok su u krugu škole.

Uprave škola su kao primarno opravdanje za uvođenje praćenja navele veću bezbednost učenika, ali to nije jedini razlog – njihovo češće prisustvo na nastavi školama može doneti finansijsku pomoć od strane države u iznosu od oko dva miliona dolara.

Jasno, učenici u obe ustanove, kao i njihovi roditelji, nezadovoljni su razvojem situacije. Jedna od roditeljki, Judy Messer, objasnila je da NISD (Northside Independent School District, školski distrikt u San Antoniu) nije vlada, i da roditelji ne žele da njihova deca "budu naviknuta da je praćenje normalno, prihvatljivo ili obavezno".

Sličnoj praksi je pribegla i brazilska država Bahia, u kojoj je problem bežanja učenika sa nastave takođe jako izražen. Međutim, čipovi u školama u Bahiji su ugrađeni u same školske uniforme, a kako ih njihovi vlasnici ne bi imali običaj ostaviti u torbi dok se provode negde na plaži, škole su pripremile kazne za one koji ih budu skinuli.

 

Izvor: itvesti.info