NASA 2017. godine želi postaviti stalnu stanicu u u orbitu Meseca kao "stanicu" za Mars.
Novi NASA-in plan koji se nalazi na razmatranju pred Belom kućom, govori o njihovoj ideji da 2017. godine u geostacionarnu orbitu iznad Meseca postave prvu stalnu stanicu sa ljudskom posadom, koja bi predstavljala početno polazište za buduće ljudske misije na Mars, asteroide i duboki svemir.
Stanica bi se trebala nalaziti na udaljenosti od 445.788 km od Zemlje, u takozvanoj EML 2 tački (Earth-moon libration point 2), koja se još naziva i Lagrangeova tačka, što je drastična razlika u odnosu na ISS koji se nalazi na samo 370 km od površine naše planete.
Ova stanica pred NASA-ine naučnike stavlja velike izazove, čije rešavanje će uveliko doprineti budućim svemirskim putovanjima sa ljudskom posadom u duboki svemir, jer će između ostalog trebati rešiti snabdevanje, kao i zaštitu astronauta od opasnog svemirskog zračenja.
Osnovu buduće stanice bi trebala predstavljati Orion svemirska kapsula, pa je zato njen radni naziv OSS (Orion Space Station).
Dve godine nakon postavljanja stanice u mesečevu orbitu, NASA planira izgraditi i stalnu stanicu na površini Meseca, pa bi te dve "građevine" bile u međusobnoj korelaciji.
NASA je ovaj projekt prezentovala Beloj kući i Kongresu SAD, koji bi trebali omogućiti njegovu realizaciju, za šta je potreban godišnji budžet od 3 milijarde dolara.
Naravno, novac je ujedno i najveća prepreka realizaciji projekta, no NASA veruje kako će vlasti SAD-a biti svesne da je ovo najbolja polazišna tačka za pokretanje ljudskih misija u duboki svemir. Drugim rečima: "Ako želite Amerikanca na Marsu, dajte nam pare".
NASA-in predstavnik zadužen za javnost David Weaver kaže kako "postoje mnogi putevi koji bi nas mogli dovesti na crvenu planetu, a izgradnja stanice iza tamne strane Meseca je jedna od opcija koje pomažu u smanjivanju rizika i olakšavaju nam taj zadatak".
Izvor: vidi.hr