Kazna od 163 miliona dolara za prodaju lažnih antivirusa

Američka državljanka moraće platiti veliku kaznu za prevaru s lažnim antivirusima.

Kristy Ross i njen kolege Sam Jain, Daniel Sundin, Marc D'Souza i James Reno, nalazili su se na čelu nekoliko firmi povezanih u "scareware" prevaru, te ih je američki federalni trgovački sud (FTC) još 2008. godine proglasio krivima.

Na kraju višegodišnjeg postupka i brojnih proziva, Kristy Ross je ovih dana osuđena pravosnažno, te će morati sama platiti kaznu od 163 miliona dolara, jer su se ostali optuženi nagodili s FTC-om, koji je u zamenu za dokaze protiv Ross i plaćanje kazne od 8,2 miliona dolara odbacio dalje optužbe protiv njih.

Sistem "scareware" prevare temeljio se na lažnom virus skeneru koji je bio importovan u oglase koje su osumnjičeni objavljivali na raznim portalima preko oglasne mreže. Kada bi korisnik pokrenuo skener, on bi mu na računalu "pronašao" mnoge viruse, malware i adware programe, te ponudio antivirusno rešenje koje će računar očistiti od malicioznog softvera. Programi koji su se nudili su bili WinFixer, WinAntivirus, DriveCleaner, ErrorSafe i XP Antivirus i svi su bili lažni, a nakon što su bi ih korisnici kupili, skener bi ih obavijestio kako im je računar sada "čist", mada se radilo o prodavanju magle.

FTC je ustanovio da je na ovaj način prevareno više od pola miliona korisnika u SAD-u, a firme koje su bile pod kontrolom Kristy Ross (ona je vodila čitav marketing), u jednom su trenutku zapošljavale 600 ljudi.

Osim plaćanja kazne i odštete korisnicima, sud joj je ujedno zabranio da se ikada više bavi prodajom antivirusa, softvera i bilo kojim oblikom internetskog marketinga.

 

Izvor: vidi.hr