Naučnici pomoću živog jastoga dokazali mogućnost budućeg napajanja implantata korištenjem tela kao izvora energije.
Evgeny Katz i njegovi kolege sa Univerziteta Clarkson i medicinskog koledža Vermont, razvijaju tehnologiju koja bi jednog dana trebala omogućiti da se u budućnosti razni elektronski dijagnostički uređaji i implantati poput pacemakera napajaju direktno iz naših tela.
Kako bi demonstrirali iskorišćenje sistema na kome rade, naučnici su za izradu takvih "baterijskih bioćelija" prvo koristili puževe, a u najnovijoj fazi eksperimentisanja i sa živim jastozima, pomoću kojih uspešno prikupljaju električnu energiju iz glukoze koja se nalazi u njihovom krvotoku.
Kako bi prikazali funkcionalnost tog sistema, naučnici su pomoću jastoga napajali kvarcni sat, pacemaker i mali ventilator.
Ključni element ove tehnologije leži u enzimu postavljenom u implantirane elektrode načinjene od ugljeničnih nanocevi, što je naučnicima omogućilo konvertovanje hemijske energije iz glukoze koja se nalazi u životinjskom krvotoku u elektricitet.
Pre ovog eksperimenta taj je sistem testiran na zečjim ušima, u abdomenu insekata, te telesnim šupljinama puževa, no sa jastozima je drugačije, jer se radi o prvom napajanju elektronike pomoću živih organizama.
Dok su se elektrode nalazile u njihovom abdomenu, jastozi su bili u mogućnosti napajati kvarcni sat, sve dok se nivo glukoze nije previše smanjio, odnosno dok su bili u životu u laboratoriji.
Naučnici su takođe ovaj sistem koristili i za napajanje pacemakera kome su izvadili bateriju, koji je po prvi put radio punih pet sati samo pomoću glukoze iz telesnih fluida jastoga.
Izvor: vidi.hr