Dlaka obično deluje kao izolator, no kada je retka, kao u slučaju slonova, ima suprotan učinak. Slonovi se hlade i mahanjem ušima, špricanjem vodom…
Dok većini životinja dlake služe kako bi im bilo toplo u hladnim uslovima, slonovima one pomažu kako bi se rešili vrućine, otkrilo je istraživanje naučnika sa američkog univerziteta Princeton, prenosi CNN. Kako objašnjava rukovodilac istraživanja Elie Bou-Zeid, dlaka obično deluje kao izolator, no kada je retka, kao u slučaju slonova, ima suprotan učinak.
A slonovi zbog velike površine tela i površine kože imaju posebnu potrebu za oslobađanjem toplote. Za to koriste razne tehnike, poput rashlađivanja mahanjem velikim ušima, špricanja vodom i "kupanja" u prašini ili pesku, no sve to nije dovoljno za oslobađanje nekoliko kilovata toplote svaki dan. Na laganom vetriću dlaka slonovima povećava sposobnost oslobađanja toplote za 23 posto.
Slonovi imaju oko 1500 dlaka po metru kvadratnom, u poređenju sa oko 2 miliona dlaka po metru kvadratnom na ljudskoj glavi. Prosečnom je slonu oko 88 metra kvadratna kože prekriveno dlakama, s tim da su azijski slonovi uglavnom mnogo dlakaviji od afričkih, kao i što su stariji slonovi dlakaviji od mlađih.
Izvor: 24sata.hr