Naučnici su otkrili mehanizam koji omogućuje zaštitu od infekcija pomoću sinteze vitamina B.
Kompleks B vitamina je skup od 8 vitamina neophodnih za razgradnju ugljenohidrata i proizvodnju energije. Osim te bitne funkcije B vitamini imaju ulogu i u razgradnji masti i proteina i bitni su za zdravlje kože, kose, očiju, mišićnog tonusa, jetre, probavnog sistema u celini te za pravilno funkcionisanje imunološkog i živčanog sistema.
Nedavna istraživanja su pokazala kako bi B vitamini mogli dvostruko usporiti smanjivanje mozga kod starijih osoba i postati efikasni protiv Alzheimerove bolesti te da mogu ublažiti simptome ADHD-a.
No, najnovije se istraživanje australijskog istraživačkog tima posvetilo ulozi vitamina B u imunološkom sistemu i to proučavanjem načina na koji specijalizovane imunološke ćelije prepoznaju proizvode sinteze B vitamina, jedinstvene za bakterije i kvasac, i podstiču telo na borbu protiv infekcije.
Rezultati tog istraživanja bi mogli pomoći u poboljšanju lečenja infekcija ili razvijanja vakcine za tuberkulozu. Zajednička studija Univerziteta u Melbourneu i Univerziteta Monash, otkrila je da MAIT ćelije (engl. mucosal associated invariant T cells) prepoznaju proizvode sinteze vitamina B kod bakterija i kvasca u ranim fazama te podstiču telo na imunološku reakciju.
Istraživanje je pokazalo kako nusproizvodi bakterijske sinteze vitamina , uključujući i neke izvedene iz folne kiseline ili vitamina B9 i riboflavina ili vitamina B2, mogu biti zarobljeni pomoću imunološkog receptora MR1 kroz pravilnu aktivnost MAIT ćelija. MAIT ćelije predstavljaju podskup T ćelija i nalaze se u velikom broju u ljudskoj krvi, crevnoj sluznici i limfnim čvorovima te se tek novijim istraživanjima otkriva njihova funkcija u imunološkom sistemu.
Dr. Lars Kjer – Nielsen sa Univerziteta u Melbourneu koji je vodio istraživanje tokom pet godina kaže: "Ljudi nisu u stanju sami proizvoditi vitamine B i nabavljaju ih najvećim delom putem prehrane. No kako bakterije mogu sintetizovati vitamin B, naš imunološki sistem koristi to kao temeljnu razliku pri raspoznavanju infekcije. Obzirom na relativnu brojnost MAIT ćelija koje se nalaze u sluznici nekih organa, kao što su creva, usta i pluća, vrlo je verovatno da oni igraju zaštitnu ulogu u mnogim infekcijama, od drozd infekcija do tuberkuloze. Ovo je značajno otkriće koje otkriva dugo traženu svrhu MAIT ćelija i njihovu ulogu u imunitetskim reakcijama na infekcije.
Profesor Jamie Rossjohn rekao je da nalaz ima velike implikacije za razumevanje interakcija između crevne bakterije i imunološkog sistema. "Neki od nusproizvoda vitamina aktiviraju imunitet, dok ga drugi navlaže", kaže profesor Rossjohn. Nadalje smatra da je sledeći korak istraživanje mogućnosti uključenosti MAIT ćelija u poremećajima creva ili sluznice, poput upalne bolesti creva i sindroma razdražljive utrobe i zaključuje: "Ovo otkriće je otvorilo pogled na novo polje imunologije i možemo očekivati da će se mnoge istraživačke grupe usredsrediti na ovaj sistem."
"Za otkriće su takođe zaslužni saradnici iz Bio21 Instituta za molekularnu nauku i biotehnologiju iz Melbournea, Metabolomike Australije i Univerziteta u Queenslandu, odražavajući važnost saradnje između istraživača kako bi bili globalno konkurentni." kaže profesor McCluskey.
Izvor: vidi.hr