Fascinantna snaga i preciznost mlaza kojim riba strelac iz vode pogađa i obara insekta na grani prvi je put opisana još u 18. veku.
Međutim, do danas niko nije uspeo objasniti kako Toxotes jaculatrix stvara takav super-mlaz. Ova riba uglavnom živi u mangrovim šumama u kojima se hrani insektima koje nije nimalo lako skinuti s grana koje se protežu nad vodama. Neki od njih, poput skakavaca, drže se silom koja je 10-ak puta veća od njihove težine. Naučnici su godinama odgovor na ovu enigmu pokušavali pronaći u organima ribe. No prema studiji predstavljenoj u novom broju časopisa PLoS ONE rešenje je u tehnici, odnosno u korišćenju zakona hidrodinamike, a ne snage mišića. Naime, riba stvara mlaz koji je čak šest puta veći od snage koju može proizvesti svojim mišićima.
'Za tajnom efikasnosti mlaza ribe strelca traga se u organima gotovo 250 godina', rekao je koautor istraživanja Alberto Vailati sa univerziteta u Milanu.
Italijanski je tim snimao ribu strelca dugu oko 6 cm kako iz akvarijuma gađa veštačku metu udaljenu 15-ak centimetara. Svaki put kada bi pogodila bila je nagrađena insektom ili komadićem ribe koji joj je bačen u akvarijum. Uz pomoć super-brze kamere koja snima 1.000 sličica u sekundi naučnici su analizirali svaku fazu stvaranja mlaza i otkrili da u njemu nastaje neočekivano ubrzanje. Snimci su pokazali da prvi deo mlaza koji izlazi iz usta ribe putuje brzinom od oko dva metra u sekundi. Međutim, kako ona nastavlja izbacivati vodu, brzina mlaza se povećava jer dosticaj iz pozadine dodaje moment početnom delu dok ga površinska napetost održava na okupu. To omogućuje da se on postupno nakuplja, povećava i postaje snažniji, čime konačno nastaje izuzetno snažan vodeni udar koji pogađa i ruši insekta.
Naučnici su izračunali da riba ovom fascinantnom tehnikom svome vodenom metku daje specifičnu snagu od oko 3.000 W/kg, dok bi svojim vlastitim mišićima uspela stvoriti mlaz od najviše 500 W/kg.
'Snaga se progresivno prenosi s mišića u rep mlaza, a iz njega u čelni deo mlaza', objasnili su istraživači u svome izveštaju.
Autori ističu da je ime riba strelac zapravo vrlo prikladno jer je u tehnici ovih životinja na delu ista tehnika koja funkcioniše u gađanju lukom i strelom – neprekidni potisak strune u rep strijele stvara trajno ubrzanje projektila sve dok on ne napusti luk.
Izvor: tportal.hr