Kvantne tačke produžuju fotosintezu

Nanočestice nude rešenje problema razdvajanja vode sunčevim svetlom s ciljem proizvodnje vodonika.

Veštačka fotosinteza, odnosno razdvajanje vode pomoću sunčeve energije je jedna od ključnih tehnologija koje bi nam trebale omogućiti ekološko pogonsko gorivo za automobile i druge energetske potrebe.

Ta tehnologija koja funkcioniše na taj način da sunčeva energija u spoju sa vazduhom i vodom proizvodi gorivo veštačkom fotosintezom, sada je izvela velik korak prema napred, zahvaljujući nanokristalima koji se nazivaju kvantne tačke.

Naučnici Univerziteta u Rochesteru, ovih su dana u publikaciji Science objavili rad u kome demonstriraju kako su te kvantne tačke, osim što apsorbuju svetlo, znatno izdržljivije od svih drugih materijala koji su se koristili u prethodnim testovima za apsorbovanje svetla. Pored toga, novi pristup ne zahteva korišćenje retkih i skupih dragocenih metala, koji su bili velika prepreka tehnologiji dobivanja vodonika sunčevim svetlom, što bi moglo dovesti do jeftine i isplative tehnologije.

Nova tehnologija na žalost ne rešava sve probleme vezane uz veštačku fotosintezu, jer sistem  naučnika Rochestera omogućuje samo pola reakcije razdvajanja. Naime, njihova metoda proizvodi vodonik, ali ne i kiseonik. Pored toga, sistem temeljen na nanočesticama generiše vodonik i kiseonik u istoj posudi, što stvara opasnost od njihove interakcije i eksplozije. Stoga su alternativna rešenja koja generišu vodonik i kiseonik u zasebnim posudama sigurnija.

No bez obzira na to, ovo će se rešenje pridružiti drugim projektima unutar Caltechovog novoosnovanog Središta za energetske inovacije, čija uloga je da nova otkrića poput ovog dovede do primene u kompletnom veštačkom sistemu fotosinteze, te da stvara i testira prototipe novih sistema koji bi nam jednog dana trebali omogućiti jeftinu i zdravu energetsku budućnost.

 

Izvor: vidi.hr