Naučnici upozoravaju da bi vrhovi planine Kilimandžaro u Africi uskoro mogli ostati bez leda. Između 1912. i 2011. godine ledena masa na vrhu ovog uspavanog vulkana u Tanzaniji, visokog 4.280 metara, se smanjila za više od 85 posto.
Naučnici su takođe primetili da se severna ledena površina na vulkanu odvojila od ostatka leda. Rupa u glečeru se razvija još od 1970-ih godina, ali ovo je prvi put da se glečer podelio na dva dela.
Naučnici sada upozoravaju da više nije pitanje da li će led na Kilimandžaru nestati, već kada. Procene variraju, ali mnogi predviđaju da će led u potpunosti nestati do 2060. godine.
Uprkos činjenici da se planina nalazi u tropskim predelima, suv i hladan vazduh na vrhu planine je održavao velike količine leda više od 10.000 godina. Trenutno, led okružuje krater. Istraživanje je pokazalo da je led na Kilimandžaru prošao kroz mnoge periode zatopljenja, suša i perioda iznenadnih klimatskih promena.
Više temperature usled globalnog zagrejavanja doprinose nestajanju leda, ali tome doprinose i mnogi drugi faktori. Sve suvlja regionalna atmosfera znači da na planinu više ne padaju dovoljne količine snega koji održava ledene površine. Suvlji vazduh takođe smanjuje količinu oblaka koji štite vrh planine od sunčevog zračenja.
Izvor: klix.ba