U našoj galaksiji prvi put otkrivena tamna materija!?

Tamnu materiju nemoguće je direktno videti – zato se i zove tamnom. Njeno postojanje pretpostavljeno je na temelju gravitacijskih uticaja, međutim, naučnici veruju da ona u sudarima i uništenju stvara određene neobične signale poput parova gama zraka koje je moguće zabeležiti.

Uređaj svemirskog teleskopa poznat kao Large Area Telescope instrument (Fermi–LAT) nedavno je u središtu Mlečne staze snimio upravo takve signale. Ako se rezultati potvrde i nakon dodatnih analiza, biće to veliko otkriće, neki čak smatraju veće od pronalaska Higgsova bozona. Zabeleženi signali biće prvi tragovi misteriozne tamne materije koja bi trebala sačinjavati oko 84 posto ukupne materije svemira te oko 23 posto zbira njegove mase i energije, a stručnjaci će moći početi istraživati njena svojstva. Za sada, njeno je postojanje još uvek hipotetsko.

U aprilu ove godine teorijski fizičar Christoph Weinger s GRAPPA Instituta u Amsterdamu analizirao je podatke koje je prikupio Fermi–LAT i uočio prugu gama zraka u galaktičkom središtu. Naučnici ne znaju koji bi drugi astrofizički događaji, osim sudara čestica tamne materije, mogli objasniti njen nastanak.

Postojanje pruge potvrđeno je početkom meseca i na Četvrtom međunarodnom Fermijevom simpozijumu. 'Videli smo liniju u galaktičkom središtu, no manje snažnu nego drugi', rekla je Andrea Albert, fizičarka na Ohio State Universityju. Albert i njene kolege otkrili su prugu gama zraka na energiji od 135 giga elektron volti (GeV) sa značajem od 3,35 sigma, što se u nauci  može smatrati dokazom, ali ne i konačnim. Tim je čak pronašao i drugu slabije izraženu liniju koja bi mogla potvrditi da je reč o tamnoj materiji. Naime, ako je tamna materija uistinu izvor linije gama zraka, očekivano je da u neposrednoj blizini stvara i neke druge čestice i signale. Podaci Fermi-LAT-a o drugoj crti dobro se podudaraju s teorijskim predviđanjima.

Međutim, postoji jedan tračak sumnje. Kada su fizičari Fermi-LAT-a snimili spoljnji rub Zemljine atmosfere, pronašli su još jednu liniju od 135 GeV-a na mestu na kome je ne bi trebalo biti. Njena prisutnost ukazuje na mogućnost da nešto nije ispravno u merenjima. Stručnjaci se ipak nadaju da su ovi poslednji podaci slučajnost, a ne oni koji su stigli iz središta galaksije.

Nažalost, naučnicima će trebati dosta dodatnih testiranja da otkriju o čemu je zapravo reč.

'Za sada ne možemo isključiti mogućnost da je linija u galaktičkom središtu znak tamne materije', rekla je Albert i dodala: 'Nadamo se da ćemo kroz godinu dana imati odgovor.'

Izvor: tportal.hr