Međunarodni tim istraživača ustanovio je da i šimpanze i orangutani poput nas prolaze kroz "krizu srednjih godina".
Naučnici, među kojima je bilo psihologa, stručnjaka za primate i ekonomista, otkrili su da, kao i kod ljudi, sreća ovih majmuna prati krivu "U", pa su tako oni najbezbrižniji u mladosti, dok ih depresija hvata u srednjim godinama, da bi u starosti opet bili sretni i zadovoljni.
Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences", obuhvatilo je više od 500 velikih čovekolikih majmuna koji žive u zoološkim vrtovima u Americi, Japanu, Kanadi, Australiji i Singapuru.
– Očekivali smo da ćemo naći objašnjenje zašto sreća kod ljudi sledi krivu u obliku slova "U". Ispostavilo se da to nema veze ni sa kreditima, ni sa razvodima, niti sa bilo kojim drugim segmentom modernog života. Primati, takođe, imaju pad raspoloženja u srednjim godinama, a nemaju ništa od svega toga – kazao je koautor studije Andrew Osvald, profesor ekonomije na Univerzitetu Vorvik, koji već 20 godina proučava sreću kod ljudi.
Vođa istraživanja, psiholog Aleksander Vajs sa Univerziteta u Edinburgu, smatra da istraživanje otvara mnoga vrata.
On je objasnio da se dugo smatralo da je kriza srednjih godina bila nešto specifično za ljudski rod.
– Moramo dublje da se zagledamo u našu evolucijsku prošlost kao i u prošlost zajedničkih predaka koje delimo sa šimpanzama, orangutanima i drugim majmunima – kazao je on.
Izvor: 24sata.info