Bube iz pustinje Namib, koja se nalazi u jugozapadnoj Africi, žive na području na kojem godišnja količina padavina iznosi samo jedan centimetar po metru kvadratnom. Kako bi preživela, buba vodu uzima iz vazduha.
Deckard Sorensen, suosnivač kompanije NBD Nano, je našao inspiraciju u ovim bubama i dizajnirao flašu koja se sama puni vodom. Sorensen se nada da će se flaša naći na tržištu 2014. godine.
Buba se svako jutro penje na peščane dine, okreće se tako da joj vetar duva u leđa te tako stvara uslove da joj se voda kondenzuje na hidrofilnim delovima leđa. Voda posle toga odlazi u rezervoare u njenom telu.
Kako bi oponašao prirodu, Sorenson je prekrio površinu flaše hidrofilnim i hidrofobnim premazom, a onda je uz pomoć ventilatora simulirao vetar, čime je uspeo postići kondenzovanje vode. Ovaj proces je u osnovi dizajna flaše koja se sama puni vodom.
"Koristimo nanotehnologiju kako bismo oponašali leđa bube i kako bismo izvukli vodu iz vazduha. Smatramo da ovakva tehnologija može koristiti svima, od maratonaca do ljudi u zemljama Trećeg sveta. Nedostatak pitke vode predstavlja veliki problem u svetu, a mi želimo rešiti taj problem relativno jeftinim proizvodom. Međutim, ovaj proizvod ćemo prvo ugraditi u staklenike, a nakon toga ćemo pokušati da ga upotrebimo i za veće poljoprivredne projekte", rekao je Sorenson.
Najvažnija od svega je činjenica da proizvod ne zahteva veliku količini energije za funkcionisanje. Kompanija je već demonstrirala da je za rad flaše dovoljna samo jedna baterija.
Izvor: klix.ba