Vožnja avionom u kome nema pilota?!

U Velikoj Britaniji počinje testiranje aviona kojima će se u potpunosti upravljati sa zemlje, a u slučaju problema sa komunikacijama kontrolu će preuzeti računari.

Google već neko vreme testira automobile kojima, umesto vozača, upravljaju računari, a sada će konzorcijum ASTRAEA u Velikoj Britaniji početi sa testiranjem bespilotnih aviona kojima će se upravljati sa zemlje, odnosno kojima će u potpunosti moći upravljati računari.

Na ovaj način, nadaju se u ovom konzorciju, mogle bi se smanjiti cene putovanja avionima i 'osloboditi' pilote opasnosti upravljanja avionima u nekim opasnim misijama, a u avionima će se koristiti ista tehnologija kao i u današnjim bespilotnim letelicama koje se ponajviše koriste u vojne svrhe.

U sklopu ovog testiranja, avion Jetstream tokom sledećih nekoliko nedelja poleteće sa aerodroma u Lancashireu prema Škotskoj te će se njime u potpunosti upravljati sa zemlje.

Cilj ovog testa je proveriti kvalitet komunikacije sa avionima bez pilota te sistem koji će, u slučaju da dođe do prekida komunikacije s komandnim centrom na zemlji iz koga se upravlja avionom, omogućiti računarima da preuzmu potpunu kontrolu nad letom.

Takođe, naučnici žele saznati mogu li avioni bez pilota u potpunosti sigurno poleteti, leteti do određene destinacije i sleteti uz maksimalnu sigurnost te mogu li tokom leta 'osetiti i izbeći' druge avione – na Daily Mailu kažu da to nije problem za velike komercijalne avione koji su opremljeni takvom tehnologijom, no mali avioni poput Jetstreama nemaju tu mogućnost pa će se morati oslanjati na video kamere i poseban softver.

Na prvim testnim letovima, naravno, neće biti putnika u avionima, no u kokpitu će se ipak nalaziti piloti koji bi, u slučaju problema, preuzeli kontrolu nad avionom – na sličan način Google testira svoje automobile kojima upravljaju računari, no vozači su uvek u njima kako bi mogli reagovati u slučaju problema s računarima.

Potencijalno tržište za ovakve avione kojima će se upravljati sa zemlje veoma je veliko i neki analitičari veruju da će do 2020. godine vrediti više od 50 milijardi dolara. Umesto aviona ili helikoptera s ljudskim posadama, na misije poput nadzora granica, prometa, velikih požara i slično, biće moguće poslati bespilotne avione sa kojima će se upravljati sa zemlje, čime se ne bi reskirali ljudski životi.

Iako ova tehnologija otvara mogućnost da se u budućnosti putničkim avionima u potpunosti upravlja sa zemlje tako pa piloti u njima uopšte ne bi bili potrebni, pitanje je ko bi kupio kartu za let avionom u kome nema pilota pa eventualno možemo očekivati da će, umesto dva pilota, u avionu biti samo jedan, dok će se drugi nalazi na zemlji. 

 

Izvor: dnevnik.hr