Astronomi su uočili ogromnu crnu rupu – drugu najveću koja je poznata nauci – u maloj galaksiji čija je veličina tek četvrtina našeg Mlečnog puta.
U galaksiji NGC 1277 nalazi se crna rupa veća 4.000 puta od crne rupe u središtu Mlečnog puta, sa masom 17 milijardi puta većom od mase našeg Sunca.
Neočekivano otkriće ne uklapa se u postojeće modele rasta crnih rupa, prema kojima se one razvijaju uporedo sa galaksijama u kojima se nalaze, preneo je BBC.
Astronomi ne mogu da direktno posmatraju crne rupe, pošto one upijaju sve vrste energije, uključujući svetlost. Umesto toga, oni mere "sferu uticaja" crne rupe, odnosno njen gravitacioni efekat na okolni gas i zvezde.
U potrazi za najvećim crnim rupama u svemiru, astronomi koriste teleskop Hobi-Eberli, smešten u Teksasu, a do sada su otkrili velike crne rupe u skoro 900 galaksija.
Astronome je zbunilo novo otkriće, pošto se ispostavilo da je druga najveća poznata crna rupa smeštena u veoma maloj galaksiji udaljenoj 220 miliona godina od Zemlje, u sazvežđu Persej.
Naučnici su izračunali da je crna rupa u galaksiji NGC 1277 veličine našeg Sunčevog sistema i da ona čini 14 odsto mase svoje galaksije.
Pored ovog otkrića, naučni tim je uočio još pet manjih galaksija, koje bi, uz dodatna istraživanja, mogle da opovrgnu pravilo da velike crne rupe mogu da postoje smao u velikim galaksijama.
U slučaju galaksije NGC 1277, naučnici pretpostavljaju da je crna rupa narasla veoma brzo u dalekoj prošlosti i da je galaksija u međuvremenu prestala da se širi i stvara nove zvezde ili druga nebeska tela.
"Pokušavamo da shvatimo kako se to desilo i još nemamo odgovor. Ali zato je to toliko zanimljivo", izjavio je član istraživačkog tima, doktor Remko Van den Boš, sa Univerziteta u Teksasu.
Izvor: avaz.ba