Danas korisnici pametnih telefona i tableta dnevno skinu u prosjeku 15 MB podataka. Za samo osam godina skidaće gigabajt svakog dana
Dolazak mobilnih mreža učinio je celokupno čovečanstvo konzumentom vrtoglavo velike količine podataka. No, današnja potrošnja bajtova i sumanuto stvaranje novih sadržaja (svakog se minuta na YouTube upload-uje novih 72 sata videozapisa!) nije ništa naspram onome koji nas čeka do 2020. godine.
Naime, dok danas korisnici pametnih telefona i tableta u proseku dnevno skinu 15 MB podataka, u roku ne većem od osam godina, tačnije 2020. svakog će dana skidati čak jedan gigabajt podataka, pokazuje novo istraživanje firme Nokia Siemens Networks (NSN).
Ne treba zaboraviti istovremeno i nezaustavljiv rast broja korisnika pametnih telefona i tableta koji će za samo osam godine premašiti 4,5 milijarde odnosno, čak 10 puta više nego što ih je bilo 2010. godine.
Uz rast broja korisnika, kažu u NSN-u, ne sme se smetnuti s uma da će mobilne mreže za osam godina morati biti pripravne za sve vrste usluga u oblaku, mobilno igranje, videotelefoniju i hiljade novih stvari-korisnika interneta: hladnjaka, konzoli, automobila, autobuskih stanica…
Šta konkretno znači jedan gigabajt prometa? Evo kako to opisuju stručnjaci NSN-a: 'To je kao da gledate dva sata videoprenosa uživo, skinete 200 pesama, 1.000 digitalnih knjiga ili 50.000 poruka elektronske pošte.'
Već u 2015. godini, najveći udeo u mobilnom prometu podataka – od 64,4 posto – zauzimaće konzumacija raznovrsnih videosadržaja, slediće ih mobilni pristup webu sa 21,1 posto udela, a glasovni pozivi koji su danas još uvek među dominantnim će imati minoran udeo od samo 0,4 posto.
Ilustracije radi, već danas se vodećem videoservisu YouTubeu dnevno s mobilnih uređaja pristupi 600 miliona puta.
Omogućiti tu glad za podacima nemoguće je bez mobilnih mreža nove generacija 4G ili Long Term Evolution (LTE), koje moraju zadovoljiti zahteve korisnika u deceniji novih velikih telekomunikacijskih promena, smatraju u NSN-u.
Gledano u brojkama, te promene izgledaju impresivno. Pre gotovo dve godine putem mobilnih mreža preneseno je u svetu 237 petabajta podataka, a za samo tek nešto više od dve godine biće preneseno čak 6254 petabajta podataka uz fantastičan rast od čak 2600 posto.
Kako bi se borili s povećanim zahtevima korisnika, mobilni operateri razvijaju nove tehnologije, poput 'dream beama', usmerene bazne stanice koja povećava propusnost podataka na manjem području, ili pametne mreže koja sama preusmerava resurse tamo gde su potrebni.
Izvor: tportal.hr