Budućnost je ovde: Uskoro odeća sa senzorima!

Vizionari već dugo predviđaju odeću sa senzorima koji prate vitalne znakove nosioca takve pametne odeće ili pametne telefone i ekrane 'upletene' u tkaninu košulja ili jakni.

Naučnici u Švajcarskoj izumeli su materijal koji imitira način na koji se tetive vežu uz kosti i mišiće što bi moglo ubrzati razvoj savitljivih i elastičnih nosivih elektronskih naprava.

Industrija savitljive elektronike u povoju je no naprave koje se mogu previjati bez pucanja mogle bi doneti revoluciju u uređajima od pametnih telefona i solarnih ćelija do medicinskih implantata.

No dok su elektronski sklopovi zaštićeni na tvrdim površinama poput onih u računaru ili tabletu brzo se lome kad su kombinovani sa savitljivim materijalima.

"Imate dva materijala sa vrlo različitim osobinama. Izazov je premostiti te različitosti", kaže naučnik Andre Studart sa švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju u Zuerichu.

Njegov tim prevladao je izazove tako što je izumeo elastični materijal od poliuretana koji sadrži dovoljno čvrsta 'ostrva' u kojima su elektronski sklopovi zaštićeni, prenosi Rtl. Dok se meki delovi mogu rastegnuti 350 posto čvrsti delovi su stvoreni od materijala impregniranog majušnim pločicama aluminijum oksida i veštačkom glinom nazvanom laponit koja se teško deformiše i može zaštititi elektroniku.

Materijal koji je predstavljen u časopisu Nature Communications napravljen je od povezanih slojeva i zbog toga što se broj pločica povećava postupno spoj između savitljivih i čvrstih delova takođe je izdržljiv.

"Postoje mnogi materijali u prirodi koji imaju ta svojstva poput spoja tetiva s mišićima i kostima", kaže Studard.

Jedna od američkih kompanija sledeće će godine izaći na tržište sa pripijenim kapama opremljenima senzorima koji prate uticaj udaraca u glavu tokom sportskih aktivnosti.

"Naša je vizija razviti materijale koji su heterogeni poput bioloških materijala", kaže Studard.

 

Izvor: 24sata.info