Arhitekte razvili koncept kuće prema matematičkom modelu trougla koji se transformiše u kvadrat.
Kada je poznati britanski matematičar Henry Ernest Dudeney 1903. godine izradio matematičku logičku zagonetku pod nazivom Haberdasherova slagalica u kojoj se trougao podeljen na 4 dela transformiše u kvadrat, zapravo nije mislio da bi vek kasnije neko prema njegovoj ideji želeo izraditi kuću.
Britanski arhitekti David Grunberg i Daniel Woolfson, još su tokom studija počeli razvijati ideju "morfirajuće kuće" prema Dudeneyovoj slagalici, da bi kasnije osnovali firmu D*Haus, kako bi razvili koncept prve kuće koja menja oblike prema zahtevima i vremenskim prilikama.
U svetu postoje kuće koje su namenjene hladnim klimama i imaju ulogu većeg očuvanja toplote, kao i kuće za toplije klime koje omogućuju bolji protok vazduha kako bi ukućanima osigurale prirodnu svežinu, no do sada su se ta dva koncepta jako teško mogla kombinovati.
Sada na scenu stupaju Grunberg i Woolfson koji su kako kažu, stvorili koncept kuće koja se morfira u 8 različitih oblika kako bi se prilagođavala sezonskim, meteorološkim, pa čak i astronomskim uslovima.
Na primjer, tokom leta spavaća soba se ujutro okreće prema Suncu kako bi se stanovnici mogli probuditi uz njegov izlazak, te se potom može rotirati kako bi se uvek nalazila okrenuta prema njemu, dok istovremeno generiše energiju pomoću sunčevih ploča.
Tanki eksterni zidovi se mogu pretvoriti u pregradne, omogućujući staklenim površinama iz unutrašnjosti da postanu fasade, dok vrata mogu postati prozori i obrnuto.
Kuća se sastoji od dve spavaće sobe, prostranog prostora dnevne sobe i jednog kupatila, no može se prema želji prilagoditi različitim stambenim potrebama.
Arhitekti kažu kako ne nameravaju ovu ideju ostaviti u obliku koncepta, te su već započeli pripreme za gradnju neobične kuće, koja bi mogla kako kažu, redefinisati, ne samo stanovanje, već i životni stil.
Izvor: vidi.hr