Lampa na gravitacijski pogon

Ovakve svetiljke mogle bi biti popularne u nerazvijenim zemljama, ali i za kampovanje.

U današnje doba često nismo svesni da svetla naših lampi i lustera nisu dostupna u nerazvijenim zemljama sveta, čiji najsiromašniji stanovnici još uvek ne znaju za drugo noćno svetlo osim mesečevog.

Vođeni tim saznanjem, inženjeri Martin Riddiford i Jim Reeves iz londonske firme Therefore već 4 godine razvijaju projekat koji bi trebao "doneti svetlo" u te krajeve zahvaljujući njihovom izumu "gravitacijskog svetla", koje je upravo izašlo iz investicijskog ciklusa, te će se ubrzo početi pojavljivati u obliku gotovih proizvoda.

Sistem gravitacijskog svetla se bazira na tome da negde obesite lampu, a potom na njen lanac odozdo zakačite teg koji će polako okretati dinamo i omogućiti punih 30 minuta svetla, sve dok ne stigne do krajnje tačke. Potom lanac uvučete ponovo na vrh i sve ponovite ispočetka. Mada ovo zvuči jako jednostavno, inženjerski dvojac je proveo godine u razvoju ovog izuma, jer je bilo potrebno pronaći pravi odnos između spuštanja tega i trajanja gorenja svetla, te je 30 minuta bio minimum na koji su ciljali, no veruju kako bi se to vreme moglo produžiti i na sat vremena, što im je krajnji cilj.

U sadašnjoj fazi prototip Riddiforda i Reevesa može omogućiti samo svetlo za lampu, no u daljem razvoju veruju kako bi se na ovaj način moglo doći do punjača mobilnih i drugih gadgeta pomoću "gravitacijskog generatora". Jednostavnost dizajna i jeftini materijali takođe omogućuju i jeftine uređaje ovog tipa, pa inženjeri veruju kako će svoje gravitacijske lampe moći prodavati ispod 10 dolara.

 

Izvor: vidi.hr