Virus stvara prirodne pobuđivače srca

Naučnici pomoću genetski modifikovanog virusa stvorili su "prirodni pacemaker".

Neke stanice srčanog tkiva specijalizirane su za spontano periodično odašiljanje impulsa, te ih možemo nazvati "pacemakerima". To znači da spontano generišu akcijski potencijal brže nego druge ćelije. Primarni pacemaker srca odakle kreće podražaj za kontrakciju naziva se sinus-atrijski čvor (SA-čvor), a nalazi se na mestu gde se spajaju glavna dovodna vena i desni atrijum. Kada ove ćelije spontano pošalju impuls on putuje trima provodnim vlaknima i dolazi do sekundarnog pacemakera koji se naziva atrioventrikularni čvor (AV-čvor).

Vođeni ovom saznanjem, naučnici Cedars-Sinai Heart Instituta su gvinejskim svinjama injektirali virus s genom Tbx18, koji je inače aktivan tokom embrionalne faze organizma tokom koje se proizvode prirodne ćelije koje upravljaju ritmom rada srca. Mada ljudsko srce poseduje milijarde ćelija, samo 10 hiljada ih kontroliše srčani ritam, pa kada se zbog bolesti ili poodmakle dobi pojave problemi sa srčanim ritmom, pacijentima se obično ugrađuju pacemakeri pokretani baterijom, odnosno veštački pobuđivači koji omogućuju normalan ritam rada srca.

Naučnici stoga nastoje razviti tehniku koja bi omogućila stvaranje prirodnog pacemakera koji bi proizvodila i napajala sama ljudska tela, reprogramiranjem običnih srčanih ćelija u "pacemaker ćelije".

Nakon što su ubacili Tbx18 gen u virus i ugradili ga u srčane ćelije srca odrasle gvinejske svinje, kroz nekoliko dana su se te ćelije morfirale u "pacemaker ćelije" koje su počele same odašiljati signale srčanih otkucaja. Postupak je sličan lečenju srčanog ožiljka (koji nastaje kao posledica srčanog udara) "reprogramiranjem" matičnih ćelija srca.

Naučnici kažu kako je još potrebno izvesti mnoga istraživanja na životinjama pre nego što se metoda počne koristiti na ljudima, no svakako obećava puno, te bi uveliko mogla unaprediti medicinu i ukloniti veštačke pacemakere iz upotrebe.

 

Izvor: vidi.hr