Sve boje sunčeve svetlosti

Iako Sunce svima nama izgleda da je "žuto" kada se gleda golim okom, ono zapravo emituje svetlo u svim bojama, a naučnici to mogu da "vide" zahvaljujući specijalnim teleskopima koji su u stanju da posmatraju talasne dužine koje su izvan vidljivog opsega.

"Podaci u više boja" otkrivaju razne nepoznate stvari o našem Sunce koje se konstantno menja i govori naučnicima kako se solarni materijal pomera kroz sunčevu atmsoferu.

Dva su načina na koja solarni teleskopi mogu da prikupe infromacije o svetlu koje emituje Sunce. Jedan je preko spektrometara koji mogu da u isto vreme posmatraju različite talasne dužine svetlosti i generišu grafikone koji daju složenu sliku temperaturnih opsega raznih materija na i u Suncu.

U međuvremenu, drugi instrumenti mogu da fotografišu Sunce i da "posmatraju" svetlo u opsegu koji nije vidljiv ljudskom oku. Npr. AIA instrumenti u Nasinoj moćnoj Solarnoj dinamičkoj opservatoriji (Solar Dynamics Observatorsy – SDO) mogu da posmatraju svetlo u 10 različitih talasnih dužina – a svaka je izabrana da istakne poseban deo sunčeve atmosfere.

Ovo je spisak onoga šta može da "vidi" SDO, u angstromima (1 angstrom = 0.1 nm):

4500: Sunčeva površina ili fotosfera

1700: Sunčeva površina ili hromosfera

1600: Kombinacija gornje fotosfere i tranzicione oblasti, koja je između hromosfere i gornjeg sloja sunčeve atmosfere – korone

304: Svetlo iz hromosfere i tranzicione oblasti

171: Korona kada je mirna, kao i magnetni lukovi

193: "Topliji" deo korone

211: Još topliji i magnetno aktivni delovi korone

335: Još toplijih i magnetno aktivnih delova korone

94: Korona tokom "sunčevih baklji"

131: Najtopliji materijali u baklji

 

Izvor: vesti-online.com