Umatanje enzima za varenje alkohola u nanopolimerske kapsule omogućuje brzu redukciju alkohola u krvi.
Naučnici Univerziteta UCLA i njihove kolege sa Univerziteta Southern California pronašli su način za brzo uklanjanje alkohola iz krvi pijanog miša kome su ubrizgali nanokapsule koje sadrže enzime koji upravljaju alkoholnim metabolizmom.
Enzimi su proteini koji katalizuju širok pojas bioloških procesa u telu, čime predstavljaju zanimljive kandidate za terapijske svrhe. Mnoge biološke funkcije zahtevaju precizno aranžirane grupe različitih enzima koje deluju zajedno, najčešće u ćelijskoj subkomponenti koja se naziva organela.
Mada su naučnici godinama pokušavali razviti takvu kompleksnost u laboratoriji, pokazalo se da je ekstremno teško održati stabilne proteine i precizno kontrolisati njihovu veličinu i aranžiranost.
Novo istraživanje objavljeno u publikaciji Nature Nanotechnology uključuje pakiranje više enzima unutar nanokapsula, što je rezultiralo "funkcionalnom enzimskom kompleksnošću napravljenom od netoksičnog polimera koji gotovo oponaša organelu", kaže profesor hemijskog i biomolekularnog inženjerstva Yunfeng Lu sa Univerziteta UCLA, koji je vodio ovo istraživanje zajedno sa profesorom biohemijske i molekularne biologije Chengom Jiem sa Univerziteta Southern California. "Kapsula stabilizuje proteine i štiti ih od razgradnje u telu".
Kako bi demonstrirali efikasnost ove metode, naučnici su injektirali kapsule sa dva enzima u alkoholiziranog miša. Jedan od njih, oksidaza, proizvodi vodonik peroksid, te mora sarađivati zajedno sa drugim koji dekomponuje potencijalno štetni nusprodukt. Naučnici kažu kako je mišu koji primio enzimsku terapiju količina alkohola u krvi pala znatno brže u poređenju sa kontrolnim mišem koji nije primio tretman.
"Ovo otkriće bi moglo otvoriti vrata ka novoj vrsti enzimskih lekova", kaže Lu. Obzirom da se alkoholni metabolizam prirodno pojavljuje u jetri, Lu kaže da je to "gotovo kao kada bi posedovali milione ćelija jetre u svme probavnom sistemu koje bi vam pomogle u varenju alkohola".
Naučnici sada razvijaju druge lekove koji se temelje na ovoj metodi enkapsulizacije, pa tako na primer sarađuju sa firmom Kythera na leku za prevenciju od opadanja kose koja se temelji na nanokapsulama koje kroz kožu dostavljaju enzime koji smanjuju dihidrotestosteron (DHT), hormon koji uzrokuje ćelavost kod muškaraca.
Ukratko rečeno, ova otkrića koja će omogućiti brže trežnjenje i manje ćelavljenje predstavljaju pravi praznik za muškarce. Pitanje je samo kada će se naći u apotekama, jer je potrebno da novi lekovi prođu mukotrpan proces testiranja i kliničkih ispitivanja, pa do odobrenja može proći još dugi niz godina.
Izvor: vidi.hr