Deni Hilis je korisnik Interneta od prvog dana. Registrovao je treći domen po redu. I dalje ima kljigu, debelu nekoliko santimetara, sa imenima i podacima o svim osobama koje su 1982. posedovale e-mail (danas bi ta knjiga bila debela 40 km). Zato, kada on kaže da je internet ugrožen, treba ga saslušati.
Iako mnogi ljudi danas brinu o bezbednosti kompjutera, bezbednost interneta je takođe u opasnosti, kaže Hilis. A to je problem jer se sve više naših sistema – od telefonskih do platnih – oslanja na mrežu.
Na predavanju na TED konferenciji u Kaliforniji Hilis je podsetio na događaj iz 2010. kada su ogromne količine web saobraćaja iznenada preusmerene preko kineskog telekoma, pošto je neki DNS server presretnut, navodno slučajno.
„Čeka nas katastrofa kao ona koja se desila u finansijskom sistemu”, kazao je Hilis, jer internet je sistem „koji je izgrađen na poverenju i koji se proširio daleko van svojih limita.
Internet je sistem koji ne razumemo u potpunosti, poput klime ili ekonomije. Toliko se brzo menja da ni stručnjaci nemaju pojma šta se dešava. Sada je već drugačiji nego što je bio pre sat vremena. Ne znamo koje bi mogle da budu posledice jednog efektnog napada na mrežu. Zato nam treba plan B”.
Dobra stva je ta što bi „koraci za izlazak iz krize” u slučaju Interneta mogli relativno lako da se dizajniraju. Hilis, međutim, nije otkrio detalje kako bi to moglo da funkcioniše.
Izvor: blic.rs