Novi oblik lečenja raka rezultovao je oporavkom pet pacijenata, bez ikakvih tragova obolelih ćelija, saopštili su naučnici.
Svi tretirani pacijenti su doživeli ozbiljan povratak raka belih krvnih zrnaca pre nego su primili tranfuziju njihovih vlastitih, genetski modifikovanih ćelija, osnaženih genima za borbu protiv karcinoma.
Lekari su saopštili kako su rezultati rane faze lečenja pokazali kako tehnika genetske terapije može kontrolisati rak kod pacijenata kojima se bolest vratila te se mogu podvrgnuti transplantaciji koštane srži, što dovodi do potpunog izlečenja.
Pacijenti su u početku bili podvrgnuti hemoterapiji kako bi karcinom držali pod kontrolom, ali se bolest vratila i nije mogla biti dalje tretirana istom terapijom, budući da su ćelije razvile otpornost na lekove.
Naučnici Memorijalnog centra za izučavanje raka Sloan-Kettering u New Yorku razvili su posebnu formu usmerene imunoterapije ubacujući pacijentima dodatne gene u bela krvna zrnca. To je ćelijama omogućilo da prepoznaju i unište ćelije raka u krvotoku.
"Pacijenti čija je bolest postala otporna na hemoterapiju imaju slabe izglede. Ovaj pristup omogućava oporavak i veoma bolesnim pacijentima", rekao je Renier Brentjens, autor studije objavljene u listu Science Translational Medicine.
Nakon usmerene imunoterapije, četiri od pet pacijenata su uspešno podvrgnuti transplantaciji koštane srži. Troje od njih se oporavilo, dok je jedan pacijent preminuo od komplikacija nevezanih za terapiju.
"Moramo ispitati efikasnost ciljane imunoterapije na dodatnim pacijentima, pre nego ona postane standardni tretman za pacijente obolele od raka belih krvnih zrnaca", izjavio je Brentjens.
Izvor: klix.ba