Neurolozi su identifikovali specifično područje mozga, čije skeniranje im može pomoći u predviđanju hoće li osuđeni kriminalci ponovno prekršiti zakon nakon puštanja na slobodu.
Rukovodilac istraživanja Kent Kiehl, neurolog neprofitne organizacije Mreža istraživanja uma u Albequerqueu, proučavao je grupu od 96 zatvorenika neposredno pre njihovog puštanja.
Njihove mozgove su skenirali funkcionalnom magnetnom rezonancom (fMRI), dok su izvodili zadatke na kompjuteru koje su zahtevale brze odluke i impulsivne reakcije.
Skeniranje je bilo fokusirano na područje poznato kao anteriorni cingularni korteks (ACC), za koje se već od ranije veruje kako je povezano sa donošenjem odluka.
Nakon puštanja, naučnici su pratili bivše zatvorenike naredne četiri godine, kako bi videli koji od njih su se vratili u zatvor.
Istraživanje je pokazalo zanimljive rezultate: Muškarci koji su imali nižu aktivnost ACC-a imali su puno veće šanse ponovo završiti u zatvoru, čak i kada su naučnici uzeli u obzir ostale faktore, poput uzrasta, korišćenja opojnih sredstava i psihopatskih osobina.
Muškarci koji su bili u donjoj polovini po aktivnosti ACC-a čak su 2,6 puta češće ponovo završavali u zatvoru, a čak 4,3 puta češće kada se gledaju samo nenasilni zločini.
Kiehl napominje kako je taj deo neurologije još u povojima, te kako skeniranja nisu savršena. Samo zato što neko ima slabiju aktivnost u ACC-u ne znači da će sigurno prekršiti zakon, niti intenzivnija aktivnost znači da više nikad neće završiti u zatvoru, ali je istraživanje otvorilo vrata daljem ispitivanju veze između aktivnosti mozga i kriminalnog ponašanja, sa vrlo jasno demonstriranom vezom.
Izvor: avaz.ba