Uređaj nazvan Waterpod omogućava stanovnicima pustinje da prečiste vodu iz bunara kroz proces isparavanja i kondenzacije, koristeći toplotu sunca. Ovu tehnologiju Arapi su poznavali još u 16. veku.
Više od 330 miliona ljudi u subsaharskoj Africi, blizu 40 posto populacije, nema pristup pitkoj vodi, navodi se u izveštaju britanske nevladine organizacije WaterAid. Svetska zdravstvena organizacija procenila je da je nedostatak pitke vode razlog devet od 10 smrti povezanih sa dijarejom.
Zbog ograničenog pristupa vodi najviše trpe nomadi u Sahari, posebno tokom toplijih perioda kada poraste nivo soli u bunarima, usled čega voda postaje nepitka.
U M'Hamidu, marokanskoj pustinjskoj oblasti, nedavno je održan nomadski festival na kome je predstavljen prenosni uređaj za prečišćavanje vode.
"Proces je jednostavan. Prati prirodni ciklus kondenzacije, baš kao u oblacima“, objasnio je Alain Thibault, bivši mornar koji se sa nedostatkom pitke vode suočio tokom plovidbe. Ideju za uređaj dobio je pre nekoliko godina te je pokušao napraviti što manju mašinu, laku za prenošenje i rukovanje.
Njegov uređaj omogućio je stanovnicima pustinje da prečiste vodu iz bunara kroz proces isparavanja i kondenzacije, koristeći toplotu sunca. Uređaj je veličine većeg poštanskog sandučića, a trenutno košta oko 500 eura. Njegovi pronalazači već su počeli držati predavanja na fakultetu u Tiznitu, kako bi studente naučili da proizvedu još jeftinije uređaje.
"'Waterpod' je napravljen od drveta, plute, nerđajućeg čelika i stakla, a radi na solarnu energiju“, izjavio je Thierry Mauboussin, čovek zadužen za promociju projekta u Maroku.
"Ovo bi moglo rešiti mnogo naših problema sa vodom, a više nećemo imati ni problema sa slanom vodom“, kaže Razzouki, nomad iz oblasti M'Hamid.
"Waterpod" dnevno može proizvesti šest litara pitke vode iz 12 litara slane vode, a vek trajanja mu je od 20 do 40 godina.
Izvor: klix.ba