Trenutak kada crna rupa proždire planetu koja joj se previše približila

Astronomi su duboko u svemiru zapazili buđenje crne rupe, koja je 'zagrizla' u džinovsku planetu koji joj se previše približila.

Nakon više decenija hibernacije, crna rupa u galaksiji NGC 4845 uočena je kako proždire deo ogromne, ili planete, ili propale zvezde poznate kao 'smeđeg patuljka'. Naučnici nisu sasvim sigurni o kojem od dva tela se radi, no sigurni su kako se to dogodilo jer se objekt previše približio crnoj rupi.

Teleskop Evropske svemirske agencije (ESA) prvi je uočio 47 miliona svetlosnih godina udaljen događaj u svemiru i to nakon što su zabeležili bljesak x-zraka, koji je dolazio iz navedene galaksije, prenosi CNET. Nakon ESA-e, isti događaj uočili su i NASA-ine i japanske opservatorije.

Zaključak je kako je uočeni događaj bio na svojem maksimumu u januaru 2011. godine te da je posvetlio galaksiju NGC 4845 za 1.000 puta te na taj način astronomima omogućio da ga i zabeleže. Trebalo je punih godinu dana da se ta galaksija vrati u normalu, ističu naučnici.

Navedena crna rupa nalazi se u središtu te galaksije i veličine je 300.000 naših Sunca, a 'gricnula' je objekt koji je 14 do 30 puta veći od Jupitera, koji se crnoj rupi približio verovatno zbog gravitacijskog poremećaja.

U niže priloženoj animaciji, možete videti kako je to otprilike izgledalo.

Uskoro će opservatorije sa Zemlje imati priliku posmatrati isti svemirski fenomen iz puno veće blizine, naravno, govoreći u stronomskim terminima. Naime, veliki gasoviti oblak približava se središtu naše galaksije i tamo bi trebao stići pred kraj tekuće godine.

Izvor: dnevnik.hr