Ultraosetljiv polimer detektuje eksploziv

Naučnici proizveli polimer koji svojstvom fluoroscencije može detektovati eksplozivne supstance.

Profesor hemije Will Dichtel i diplomac Deepti Gopalakrishnan iz laboratorije hemije i hemijske biologije na Univerzitetu Cornell, proizveli su polimer koji bi se mogao koristiti u jeftinim ručnim detektorima eksploziva, te bi mogao zameniti pse koji mogu "namirisati bombe".

Naučnici svoj rad zasnivaju na tehnologiji koju nazivaju "gašenje fluorescencije" kao osnovu detektovanja eksploziva, pa se tako u njegovoj prisutnosti fluoroscencija gasi i time daje do znanja da se u blizini nalaze molekule eksploziva.

Njihov polimer poseduje strukturu koja omogućuje apsorbovanje svetla i provođenje rezultirajuće energije kroz sebe. Nakon određenog vremena, polimer otpušta energiju kao svetlo, što je proces koji nazivamo fluoroscencija ili luminiscencija.

Ako energija susretne molekulu eksploziva tokom putovanja kroz polimer ona se može konvertovati u toplotu umesto u svetlo, što rezultuje time da prestane sjajiti. Materijal je na ovaj način u stanju otkriti ekstremno male količine eksploziva, te može detekovati čak i ljude koji ga nemaju uz sebe, ali su nedavno njim rukovali.

Naučnici su demonstrirali uspešnost tehnologije na eksplozivu pod nazivom RDX ili T4 koji najčešće koriste teroristi za izradu improvizovanih eksplozivnih naprava.

RDX zahteva detonator da bi se mogao aktivirati, no kad eksplodira snažniji je od TNT-a, dok mu je pritisak pare 1.000 puta maji od TNT-a, što ga čini gotovo nemogućim za detektovanje bez direktnog kontakta koncentratora koji se recimo koristi na štapićima za detekciju eksploziva na aerodromima.

Polimer Dichtela i Gopalakrishnan omogućuje da se eksploziv detektuje kada je u najmanjim količinama prisutan na površinama ili u vazduhu.

"Jedan od naših ciljeva je bio napraviti detektore koji neće detektovati eksplozive na nečijim rukama, već u oblaku oko njih", kaže Dichtel. "Ako neko ima eksplozivnu napravu u svojoj torbi, ne bi je bilo pametno otvarati".

Tokom eksperimentisanja naučnici su takođe testirali sistem na eksplozivu koji se prikrivao u predmetima s drugim hemikalijama poput ruža za usne ili kreme za sunčanje, kako bi bili sigurni da će ga polimer prepoznati i u tim uslovima.

 

Izvor: vidi.hr