NASA-in napredni jonski propulzijski motor na testovima zadovoljio norme za korišćenje u svemirskim operacijama. NASA je ovih dana objavila kako je njihov motor na jonsku propulziju prošao najrigorozniji test koji predstavlja preduslov za korišćenje u svemirskim misijama, radeći neprekidno više od 48.000 sati, odnosno 5 i po godina.
Takođe navode kako je ovo bio najduži test ikada sproveden za potrebe demonstracije svemirske propulzije. Motor je proizveden u okviru NASA Evolutionary Xenon Thruster (NEXT) projekta u NASA-inom istraživačkom centru Glenn u Clevelendu.
Ovaj 7-kilowattni motor može se koristiti za potrebe raznovrsnih svemirskih misija, uključujući misije u dubokom svemiru.
NEXT engine je vrsta sunčevog električnog propulzijskog motora koji koristi struju generisanu solarnim pločama svemirske letelice kako bi jonizirao ksenonsko gorivo na brzine od 144.840 km/h, što donosi dramatično unapređenje u performansama u poređenju s konvencionalnim raketnim hemijskim motorima.
Tokom testa izdržljivosti u vakuumskoj testnoj komori u Glennu, motor je potrošio oko 870 kilograma ksenonskog goriva, omogućujući ukupnu snagu za koju bi trebalo više od 10.000 kg konvencionalnog raketnog goriva.
Izvor: vidi.hr